Série videí pomůže cizincům zvládnout češtinu i komunikaci s Čechy

Výuková mini -  videa připravují ke zkoušce z českého jazyka pro trvalý pobyt

Přes 62 000 cizinců složilo do konce roku 2016 úspěšně zkoušku z českého jazyka pro trvalý pobyt v České republice. Připravit se ke zkoušce, ale také lépe porozumět majoritní společnosti, má pomoci série 18 výukových videí. Prostřednictvím kanálu YouTube je zveřejňuje Národní ústav pro vzdělávání: http://goo.gl/DhHK1c.


Tisková zpráva Tisková zpráva (473,63 KB)


Výuková videa o délce zhruba jedné až dvou minut zachycují každodenní situace: jak se objednat u zubaře, jak řešit problém s majitelem bytu, jak si něco půjčit od souseda apod. Každé téma je zpracováno ve dvou jazykových úrovních – A1 a A2. 

K přípravě na zkoušku mohou zájemci využít také příručku v elektronické i v tištěné podobě, informační video nebo modelovou verzi zkoušky na portále http://trvaly-pobyt.cestina-pro-cizince.cz/.

Zkoušku z češtiny pro udělení trvalého pobytu mohou skládat cizinci, kteří žijí v České republice minimálně 5 let. Zkouška má písemnou a ústní část, první pokus je zdarma, druhý pokus je zpoplatněn částkou 1500 Kč. V České republice je zhruba 30 zkušebních institucí, kde lze zkoušku složit. Nejpočetnější skupiny žadatelů, které zkoušku s úspěchem skládají, tvoří Ukrajinci, Vietnamci a Rusové.

Rádi zodpovíme vaše dotazy:

Markéta Růžičková, tisková mluvčí Národního ústavu pro vzdělávání

e-mail: marketa.ruzickova@nuv_cz, tel.: 274 022 134, 777 970 812