V Globusu testují nový způsob odměňování učňů. Inspirací je například Německo
23.2.2015 Hospodářské noviny - Čtyři miliony korun ročně vydá Globus za práci s učni a další vzdělávání svých zaměstnanců. V pilotním projektu mohou učni svým výkonem ovlivnit výši své odměny. Řetězec chce v učních probudit větší zájem o řemeslo.
Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 začal rovněž na logistické škole v Dalovicích
20.2.2015 Chebský deník - Rok průmyslu a technického vzdělávání , který vyhlásil Svaz průmyslu a dopravy ČR pro rok 2015, má zvýšit zájem veřejnosti o průmysl jako moderní součást ekonomiky 21. století a o technické obory.
Vyhlášení soutěže o nejlepšího instruktora
20.2.2015 Novinky.cz - Praktické vyučování je nedílnou součástí vzdělávání na středních školách – od učilišť až po konzervatoře. Vedou ho instruktoři, kteří žákům předávají své znalosti a dovednosti. Nejlepší instruktoři mohou být nyní nominováni na cenu, kterou v rámci projektu Pospolu vyhlásilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání.
Střední odborné školství můžeme zlepšit přímo na školách - díky spolupráci se zaměstnavateli a dobře připraveným mobilitám
19.2.2015 rvp.cz - Jak reaguje trh práce na nové absolventy, jaké jsou nové trendy ve středoškolském odborném vzdělávání , proč mají při výuce spolupracovat učitelé se zaměstnavateli a jak zorganizovat studentské mobility na podporu úspěchu v praxi? To byla některá ze živě diskutovaných témat na mezinárodní konferenci ECVET - Středoškolské vzdělávání v praxi v Bratislavě. Pro střední odborné školství představují tato témata aktuální výzvy. Nabízíme vám některé zajímavé postřehy odborníků k problematice odborného vzdělávání , které na konferenci zazněly.
Kvalita absolventů technických oborů upadá
19.2.2015 Novinky.cz - Průmyslové firmy zaměstnávající čerstvé absolventy odborných škol a učilišť si stěžují na jejich nedostatečnou praktickou připravenost. Již dnes tyto firmy pociťují nedostatek některých technických profesí a situace se podle nich v budoucnu nezlepší. Hlavním důvodem, proč budou řemesla v budoucnu chybět, je nezájem mladých lidí o studium technických oborů.
Jednotné závěrečné zkoušky na učilištích vítají školy i firmy
17.2.2015 Blesk.cz - Jednotné závěrečné zkoušky v učňovských oborech vítají školy i zaměstnavatelé. Série tří projektů zaměřených na vývoj zkoušek dospěla po deseti letech do fáze, kdy by měly být spuštěny jako povinné na celorepublikové úrovni. Schválení novely školského zákona, která to zakotvuje, však v praxi nebude znamenat žádnou velkou změnu. Už nyní jednotné zadání využívá téměř 90 procent škol s učebními obory, řekla na dnešní tiskové konferenci manažerka projektu Nová závěrečná zkouška 2 Dana Kočková.
Příští středoškoláci, vyberte si SOŠ s kvalitní praxí
13.2.2015 09:00 protext.cz - S přípravou našich středoškoláků pro praxi nejsou zaměstnavatelé spokojeni. Pouze deset procent středoškoláků reaguje na nabídky zaměstnání, které se vážou k jejich studiu. Na druhé straně, je mnoho absolventů SOŠ, které trh práce prostě nechce. Situaci může zčásti vyřešit připravovaná novela o školním zákoně, ale spoléhat se pouze na legislativu nestačí. I samotné školy a učitelé mohou udělat hodně pro zlepšení přípravy svých svěřenců. Lze najít inspirativní příklady škol, které už dnes fungují v účinné spolupráci se zaměstnavateli a zároveň vysílají své studenty na stáže. Cílem je lepší uplatnění jejich studentů na trhu práce.
Rok průmyslu pomůže firmám s přílivem mladých
11.2.2015 Novinky.cz - Až sto tisíc pracovníků z technických oborů chybí firmám v České republice. Vyplývá to z šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) stejně jako z faktu, že osm z deseti českých podniků napříč kraji je vystaveno nedostatku technicky vzdělaných lidí.
Problém Kolína: provázanost škol a místních firem chybí
9.2.2015 Kolínský deník - Kolín – Chybí adekvátní školy pro obory, ve kterých působí místní firmy. Takový názor má ředitel kolínského úřadu práce Jan Máslík, který to řekl v rozhovoru pro Kolínský deník.
Moderní učebna chytrých elektroinstalací už slouží českobudějovické průmyslovce
7.2.2015 novinky.cz - Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích otevřela novou supermoderní učebnu chytrých elektrických instalací za přibližně jeden milión korun. Škola tak vedle aktivní spolupráce se zaměstnavateli, kterými jsou v oblasti elektro Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ a v segmentu strojírenství společnost Siemens, udělala další krok k maximálnímu přiblížení výuky praxi.