Uvařit pořádné knedlíky už by pro ně měla být hračka

10.4.2013     Náchodský deník -   Hronov – Noční můrou pro mnoho hospodyněk je, jak uvařit dobrý knedlík tak, aby se jim od strávníků dostalo pochvaly. To už neplatí pro osm absolventů, kteří navštěvovali v hronovské hotelové škole „kurz výroby knedlíků“. Byť někteří právě třeba nemají zapotřebí hledat i po účasti na kurzu zaměstnání, jeho účastníci dostali certifikáty o absolvování, které mohou použít jako doklad o rekvalifikaci pro pracovní úřad. 

Možnosti něco se přiučit využil i David Jeřábek, a tak se přihlásil. „Jsem cukrář a o vaření vcelku nic nevím. Tady jsem se naučil vyrobit houskový knedlík a do té doby pro mě nepředstavitelně těžký karlovarský knedlík, na kterém vlastně nic není, když to člověku někdo předvede a vidí, jak se to dělá. Naučil jsem se třeba také blbouny, ale na slano, takže různé kombinace. Kurz mě hodně dal a obohatil mé vědomosti, “pochvaloval si jediný muž navštěvující kurz Jeřábek.

Kurz byl pilotním projektem a určen byl zejména pro ty, kteří si chtěli rekvalifikací rozšířit své vzdělání. Konal se po čtyři víkendy a účastníci se naučili vyrábět široký sortiment knedlíků, od bramborových přes houskové, karlovarské, špekové až po sladké. S výsledkem kurzu byl spokojený Miloš Rojka z Národního ústavu pro vzdělávání, který je koordinátorem projektu UNIV 3 v Královéhradeckém kraji.

                „Tento program výroby knedlíků byl prvním, který se pilotně ověřoval v celé republice a na základě vyhodnocení budeme pokračovat dále. S jeho průběhem jsem velmi spokojen,“ zhodnotil Miloš Rojka.

 

Slané či sladké, s masem i omáčkou

Při první části kurzu se účastníci věnovali teorii, kde se učila příprava, technologické postupy a k čemu se používají jednotlivé druhy knedlíků. Další tři víkendy, se už jen vařilo a postupy výroby si všichni ověřovali v praxi.

                „Učili se také, jak které knedlíky, slané a sladké, kombinovat s různými omáčkami a s jakým masem. Všech osm účastníků prošlo na výbornou, a když to porovnám s běžnými studenty, tak se více snažili a byli cílevědomí. Byla s nimi výborná spolupráce,“ uvedl Jiří John, který měl kurz na starosti.

                Veliký dojem udělal kurz na jednu z účastnic Lucii Prymšovou. Dokonce se dočkala překvapení. „Očekávala jsem, že se naučím pouze nějaké fígle, ale naučila jsem se víc než jen uvařit knedlíky. Naučila jsem se vařit celkově, ale hlavně různorodě. Můj obor s vařením nemá nic společného, ale od mládí ráda vařím a peču, mám to jako koníček,“ pochvalovala si Prymšová. Nejmladší účastnice Michaela Šimková se do kurzu přihlásila proto, že v tom viděla možnost naučit se vařit. „Mladí dnes moc nevaří a umět uvařit knedlíky je základ. S mým pracovním oborem vaření nesouvisí. Mám hotovou střední školu a ještě budu pokračovat na vysoké a tak jsem volné období využila pro další rozšíření vzdělání. Jsem ráda, že jsem kurz navštěvovala, protože už budu moci nabídnout víc než knedlík z obchodu,“ uvedla Šimková.

 

Mezi účastníky byl jediný muž