Od ekonomie k pedikúře

Zuzana Fancová z Ostravy před nedávnem oslavila své 23. narozeniny. Ačkoliv je pilnou studentkou vysoké školy a v květnu se jí dokonce podařilo získat bakalářský titul v oboru Ekonomie, ve svém volném čase nezahálí a rozšiřuje si své vědomosti a dovednosti prostřednictvím dalšího vzdělávání. Tentokrát v jiném, poměrně vzdáleném oboru. Výběr ale nebyl nijak náhodný. Zuzaniným velkým snem je totiž mít jednou vlastní salón pro manikúru, pedikúru a nehtovou modeláž. A alespoň malým krůčkem k jeho splnění bylo proto nedávné absolvování kurzu národní kvalifikace Pedikérka a nehtová designérka.

Stejně jako spousta dalších dětí, Zuzana od malička nikdy přesně nevěděla, jakému konkrétnímu povolání či oboru by se chtěla v dospělosti věnovat. Chvíli ji bavilo to, pak zase ono, ale u ničeho nezůstala dlouho. Když se pak v deváté třídě musela rozhodnout, kde bude ve svém vzdělávání pokračovat, volba nakonec padla na Střední zahradnickou školu v Ostravě. Zde vystudovala maturitní obor Přírodovědné lyceum, který jí však k srdci nijak významně nepřirostl. Po maturitě se proto rozhodla hledat povolání svých snů dál a vzdělávat se i v jiných oborech.

Zuzana se rozhodla, že by chtěla zkusit dosáhnout vyšších cílů, a tak se přihlásila na Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Byla úspěšně přijata a během tříletého bakalářského studia také zdárně plnila své studijní povinnosti. Ani Ekonomie ale pro Zuzku nebyla úplně tím „pravým ořechovým“ a stále si neuměla představit svou budoucnost na fádním místě účetní či ekonomky. Vzhledem k tomu, že je navíc Zuzana poměrně aktivní dívka, hledala si už během studia i koníček a možný drobný přivýdělek, který by jí vyplnil volný čas.Pedikura2.jpg

Jako většina mladých žen, i Zuzka má přirozený vztah ke kráse a péči o vzhled, proto ji na internetu zaujala modeláž nehtů a možnost přivýdělku v tomto oboru. Po prvních domácích pokusech zjistila, že ji tato činnost nejen baví, ale navíc je technicky i umělecky nadaná a ohlasy okolí na její výsledky jsou skvělé, takže má dokonalé předpoklady být kvalitní a vyhledávanou manikérkou a pedikérkou. Vše ale dlouho zůstávalo ve fázi plánování, neboť stále chyběly odborné znalosti a formální vzdělání potřebné pro práci v tomto oboru. Když pak Zuzce kamarádka řekla o možnosti absolvovat kurz národní kvalifikace Pedikérky a nehtové designérky, bez váhání se přihlásila. A to i přes to, že věděla, že ji v průběhu kurzu čekají bakalářské státní závěrečné zkoušky na vysoké škole.

Pilotní kurz Pedikérka a nehtová designérka absolvovala Zuzana společně s dalšími sedmi slečnami a dámami v rekvalifikačním středisku Ing. Anna Prokopová - ANPRO v Ostravě. Kurz, který absolvovala Zuzka, začal v květnu 2014 přímo v prostorách firmy Ing. Anna Prokopová - ANPRO v Ostravě-Mariánských Horách a probíhal každý čtvrtek a pátek od 8 do 15 hodin. Vzhledem k tomu, že Zuzka byla již v absolventském ročníku, nijak jí tento termín nenarušoval školní rozvrh, a tak se mohla naplno věnovat jak pilotnímu kurzu, tak studiu na vysoké škole - respektive přípravám na státní závěrečné zkoušky. I když jí byly lektorem v rámci informačně diagnostického modulu některé kompetence uznány, rozhodla se, že kurz absolvuje celý, protože nechtěla přijít o žádné informace, které, jak věřila, jí pomohou lépe zvládnout zkoušku.

Pod vedením trojice zkušených lektorek Darji Drahanské, Lenky Topičové a Nataši Masnicové si Zuzana během kurzu osvojila znalosti a odborné dovednosti týkající se správného provádění pedikúry a nehtového designu, ale také se seznámila s pravidly a možnými úskalími podnikání v tomto oboru.


Pedikura1.jpg

Kurz konkrétně zahrnoval pět tematických modulů: Zásady hygieny a bezpečnosti práce v provozovně pedikúry, Posouzení celkového stavu novou a provádění pedikúru, Ošetření pokožky nohou a odborné poradenství, Modelování nehtů a depilace nohou, a Zásady podnikání při poskytování pedikérských služeb. Výuka probíhala teoreticky i prakticky, a přestože se Zuzka o manikúru a pedikúru zajímala již dříve, přinesl jí kurz mnoho nových zajímavých informací a postřehů. V kurzu totiž zdaleka nešlo jen o to, jak správně nebo hezky upravit klientovi nehty. Šlo také o to, jak v tomto oboru provádět kvalitní práci pomocí správných postupů i vybavení, jak vše provést správně s ohledem na estetiku, zdraví klienta, hygienu i zákony, ale také jak být úspěšný v tvrdém světě konkurence.

Kurz o celkovém rozsahu 100 hodin trval do poloviny června 2014, kdy byl ukončen dvěma dny závěrečných zkoušek každého z účastníků. První den absolventky předváděly své dovednosti v praxi, druhý den zase písemně i ústně dokazovaly své teoretické znalosti. V té době měla Zuzana Fancová za sebou již úspěšně vykonanou státní závěrečnou zkoušku a obhajobu bakalářské práce. Byla čerstvou bakalářkou, přesto v jejích očích důležitější zkoušku měla teprve před sebou. Zkoušku, která ji měla přiblížit ke splnění snu o ideální práci.

Závěrečné praktické i teoretické zkoušky nakonec Zuzana zvládla přímo ukázkově, a nyní si jde odhodlaně za svým cílem otevřít si vlastní salón s nabídkou služeb manikúry, pedikúry a nehtové modeláže . Aby mohla naplno oficiálně podnikat, čeká ji za několik týdnů ještě absolvování rekvalifikačního kurzu Manikúra, pedikúra včetně nehtové modeláže, kde získá platné osvědčení. Už nyní ale pilně připravuje podnikatelský plán a další podklady pro plánovaný salón a těší se na to, jak ve vlastním podnikání propojí své znalosti z ekonomie s kreativními dovednostmi a citem pro krásu a zdraví.