„Rád bych uvedl například kuchaře, který pracuje několik let jako obráběč kovů, ale pokud odejde od stávajícího zaměstnavatele, je na trhu práce zase kuchař a svoji praxi nemůže zhodnotit. Teď má šanci on sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele získat úplnou kvalifikaci, a to ve více profesích. Současné rekvalifikační kurzy jsou zatím málo individuální a mnohdy se jedná více o rekvalifikaci pro rekvalifikaci a skutečný problém lidí na trhu práce to neřeší. Nejde o to, že by lidé na úřadě práce neměli chuť problémy zaměstnanců a zaměstnavatelů řešit, ale neumožňuje jim to současná legislativa,“ uvedl Ladislav Kudláček z Hospodářské komory, která na toto téma uspořádala včera v budově krajského úřadu kulatý stůl. Ten byl zcela zaplněn zástupci velkých regionálních podniků jako je Sokolovská uhelná, Witte Nejdek a nebo sokolovský Wieland. Nechyběli ani zástupci středních a učňovských škol, které se systémem kvalifikací zabývají.
Národní soustava kvalifikací, která zcela konkrétně mapuje potřeby trhu na základě podnětů zaměstnavatelů, je zavedena ve 156 zemích světa. V Evropě s ní začali v osmdesátých letech Britové. „Naše povědomost o Národní soustavě kvalifikací zatím není příliš veliká, přišli jsme načerpat zkušenosti a jsme připraveni se kvalifikací našich zaměstnanců zabývat,“ uvedl na začátku diskuse personální ředitel Mertl ze Sokolovské uhelné.
Do diskuse se zapojili aktivně i zástupci středních škol, kteří se v problematice orientují a spolupráci s Hospodářskou komorou přivítali.„Pokud má někdo zájem o úplnou kvalifikaci, která se rovná profesnímu výučnímu listu platnému po celé Evropě, lze si na webu narodní kvalifikace najít příslušnou autorizovanou osobu a pustit se do příslušné zkoušky. Pokud se pak touto kvalifikací prokáže u zaměstnavatele, je zaměstnavateli jasné, že má před sebou člověka, který práci v oboru umí,“ dodal Kudláček. Do systému je nyní zapojeno 1600 zaměstnavatelů včetně firem, jako je Škoda Auto.