Povolání ? Hrobník !

logo_male_NasREGION.jpg 8.11.2012     Náš region ( Jaroslav Svoboda ) BRANDÝS N/L - Je za námi svátek všech zesnulých a čas „dušiček“ přivedl na hřbitovy tisíce lidí. O čem však pohřbívání skutečně je? Kdo je skutečně hrobník? Brandýské muzeum připravilo výstavu, na které se dozvíte skutečně unikátní informace. Výstava „O hřbitovech a pohřbívání“ může zpočátku vypadat trochu morbidně, ale smrt patří k životu více než cokoliv jiného a tak se návštěvníci dovědí mnoho zajímavého. „Lidé mají často strach z umírání než ze smrti samotné,“ říká zástupce ředitelky muzea Mgr. Andrea Němcová.    

Povolání: hrobník

Postavení hrobníka dnes není příliš záviděníhodné. Málokdo ovšem ví, co vše je potřeba splnit pro to, aby se hrobník stal hrobníkem. Především je to kurz v rozsahu 53 hodin v prostorách cvičného hřbitova. Tam si „student“ osvojí teorii, ale i praxi v pohřbívání. Takový absolvent, který získá rekvalifikaci je pak plnohodnotně připraven na zkoušku profesní kvalifikace. Platově je tato profese zařazena do rozmezí 4 platových tříd a náplní práce dle jednotlivých tříd je například úprava a zalévání hrobů, spolupráce při oblékání zesnulých, ukládání uren do hrobů, kopání hrobů, provádění exhumace do 10 let od uložení do hrobu atd.

 

Stavitel podzemních hrobek

„Tato kvalifikace je určena pro ty, kteří se chtějí zabývat stavbami podzemních hrobek. Je podmíněna předchozím získáním dílčí kvalifikace hrobník, protože při výkopových pracích na pohřebišti je velká pravděpodobnost, že ten, kdo je provádí, narazí na dříve pohřbené ostatky a musí s nimi umět nakládat,“ sděluje Mgr. Jaroslav Šejvl. Zajímá vás více informací o historii pohřbívání i o nových „trendech v oboru“? Pak máte poslední možnost navštívit výstavu, která potrvá již jen do 11. 11.

„Ještě za první republiky byl hrobník vážená osoba. Všichni ho potřebovali a nebyl tak považován za spodinu společnosti,“ říká Mgr. Němcová