Jste student, absolvent, hledáte práci, brigádu nebo jste středoškolský učitel? Pak je tu pro vás nový web Europass

Jak napsat životopis? Co uvést do motivačního dopisu? Jak prokázat své znalosti a dovednosti, stáže nebo dobrovolnickou činnost? Nejen s tím vám poradí nový web Europassu, který v květnu 2020 spustil Národní pedagogický institut ČR, na adrese europass.cz.

europass.jpg

Web je určen studentům i absolventům škol, lidem, kteří hledají práci či brigádu, ale i středoškolským pedagogům nebo personalistům. Uživatelé zde najdou informace o dokladech a službách Europassu, mezi něž patří online šablona pro vyplnění životopisu a motivačního dopis, možnost pořízení dalších dokladů o schopnostech a zkušenostech uchazeče, jako je doklad o stáži a dobrovolnictví nebo dodatek k osvědčení a diplomu. Obsah nových stránek Europassu je přehledně tříděný podle toho, co uživatelé aktuálně potřebují: Studuji, Hledám práci, Pracuji a chci změnu, Učím, Dobrovolničím, Nabírám lidi.

Studenti a uchazeči o práci si mohou na webu snadno zdarma vytvořit a stáhnout životopis či motivační dopis díky praktickým radám a návodům konzultovaným s personalisty, mohou se inspirovat i typovými příkladů uchazečů s různým vzděláním a zkušenostmi. V části nazvané Rady a tipy najdete informace, jak vypadá portfolio a kde ho použít, zjistíte, jak postupovat při hledání brigády v zahraničí (i podle profesí), jak se připravit na pohovor a jak se prezentovat na sociálních sítích.

Pro učitele jsou zde například připravené materiály a pracovní listy do výuky nebo praktické návody, jak ve spolupráci s Národním centrem Europass vydávat svým absolventům dodatek k osvědčení nebo doklad o stáži (Europass mobilitu). Dobrovolníci si mohou pomocí jednoho z dokladů Europassu – dokladu o dobrovolnictví – zaznamenat jakou dobrovolnickou zkušenost absolvovali a jaké dovednosti při ní získali (vč. doporučení, kdy a jak doklad využít při hledání práce). Pro uživatele hledající změnu web nabízí informace o práci nebo studiu v zahraničí nebo o dobrovolnictví.

Europass funguje v zemích EU včetně České republiky od roku 2005. Dosud bylo v EU vyplněno a stáhnuto více než 150 milionů životopisů ve formátu Europass, z toho téměř 1,5 milionů životopisů v ČR.