Přihlašte svůj fotopříběh do evropské soutěže

Do konce června 2020 se mohou až čtyřčlenné týmy žáků a studentů SŠ a VOŠ zapojit do evropské fotografické soutěže Cedefop se svým fotopříběhem a vyhrát jednu ze tří hlavních cen. Námětem příběhu může být žákovský projekt, zkušenost ze zahraniční stáže, ukázka získaných dovedností nebo toho, jak odborné vzdělávání ovlivňuje jejich život. Zapojili jste se v době nouzového stavu do pomoci ohroženým šitím roušek, výrobou ochranných pomůcek nebo přípravků k jejich výrobě na 3D tiskárnách, jako IT konzultanti jste pomáhali školám i žákům při rozjedu výuky na dálku, jako dobrovolníci jste působili coby zdravotničtí pomocníci nebo pečovatelé? Máte jedinečnou příležitost představit svůj příběh!

1589449118_001.jpg.png

Soutěž #CedefopPhotoAward je určená pro týmu složené z nejvýše čtyř studentů a učitele nebo tutora z Evropské unie, Norska a Islandu. Úkolem týmu je vytvořit originální fotopříběh ze čtyř až pěti fotografií, v němž hraje hlavní roli odborné vzdělávání, a ukázat v něm své digitální a/nebo „zelené“ dovednosti vztahující se k životnímu prostředí, které si jeho členové během vzdělávání osvojili. Příběh autoři opatří komentářem v rozsahu 100 slov včetně hlavní myšlenky, která za příběhem stojí. Letos poprvé je možné z fotografií vytvořit i video (do 60 vteřin) zvýrazňující myšlenku příběhu.

Do 30. června 2020 je třeba fotografie, případně video, nahrát do formuláře na tomto odkaze. Více informací najdete v podmínkách a pravidlech soutěže a na webu Cedefopu. Soutěž již pátým rokem pořádá Cedefop (Evropské středisko pro rozvoj odborné přípravy) s cílem zviditelnit odborné vzdělávání v Evropě.

Hlavní ceny soutěže

Dva vítězné týmy v doprovodu svých učitelů či tutorů se zúčastní Evropského týdne odborných dovedností, který se bude konat v listopadu 2020 v Berlíně. Tam bude oznámen i vítěz první ceny. Speciální cenu poroty získá tým umístěný na třetím místě, který se zúčastní zahájení mezinárodního filmového festivalu v listopadu 2020 v Soluni. Každý člen týmu s nejlépe oceněným videem získá mezinárodní vlakovou jízdenku „interrail global passes“, se kterou může procestovat během pěti dní v měsíci až 33 zemí.

Loni postoupily dva české týmy do semifinále

Mezi dvacet nejúspěšnějších účastníků evropské fotografické soutěže se v roce 2019 dostaly dva týmy z českých odborných škol, konkrétně z Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední školy zdravotnické, Ústí nad Labem, a ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště.

Celkem se v roce 2019 soutěže zúčastnilo 112 týmů z 20 evropských zemí, dohromady 380 žáků odborných škol a 76 učitelů a tutorů. Z České republiky se soutěže zúčastnilo devět týmů.

Video s informacemi o letošní soutěži i loňském ročníku najdete na YouTube, fotky z minulých ročníků také na instagramu #CedefopPhotoAward.