Jaký formát životopisu zvolit?
Strukturovaný, přehledný a srozumitelný.
Jak řadit údaje?
Od nejnovějších k nejstarším. Začínejte proto aktuální či poslední pracovní pozicí, studiem nebo odbornou praxí a propracovávejte se postupně do historie. Nezapomeňte na dobrovolnické aktivity, pracovní stáže a brigády.
Jak dlouhý má být životopis?
Maximálně na dvě strany. Buďte tedy struční a výstižní.
Jak zaujmout Vaším životopisem?
Nebojte se připravit si více verzí životopisu na různé typy pozic, o které se ucházíte. Zamyslete se nad tím, co Váš potenciální zaměstnavatel požaduje, a vyberte ze svých zkušeností a dovedností ty, které odpovídají dané pozici. Dejte vyhotovený životopis někomu přečíst – nesmí obsahovat žádné gramatické chyby.
Jak vyplnit jazykové dovednosti?
Nejlépe podle stupnice sebehodnocení jazykových dovedností dostupných na stránkách europass.cz/sebehodnoceni . Pomohou Vám stránky Evropského jazykového portfolia.
Nevíte, co je úroveň EQF a jakou úroveň máte?
Svou úroveň EQF si zjistíte na egf.cz. K určení evropské úrovně Vaší kvalifikace slouží převodník EQF a ISCED.
Jak vyplnit komunikační, organizační a odborné dovednosti a jak je popsat?
Inspirujte se Evropským slovníkem dovedností a kompetencí (DISCO II), který nabízí termíny popisující odborné dovednosti ve dvanácti jazycích.
Jaké další dovednosti do životopisu přidat?
Nezapomeňte zmínit dovednosti a úspěchy získané ve volnočasových aktivitách, např. ve sportu, hudbě atd. Tyto aktivity mohou svědčit o Vašich charakterových vlastnostech, např. o tom, že jste týmoví hráči, že jste trpěliví, máte výdrž atd.
Co si přinést na pohovor?
Připravte si s sebou životopis, případně další dokumenty, které dokládají Vaše znalosti a dovednosti, např. dodatek k osvědčení, certifikáty o jazykových dovednostech, doklad o stáži atd.
Také si zjistěte informace o společnosti nebo firmě, kde chcete pracovat, a také o pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Zformulujte si předem své slabé a silné stránky. Připravte si doplňující otázky. Zeptejte se na vše, co Vás zajímá. Zformulujte si předem své odpovědi týkající se motivace k vykonávání nabízené práce. Zamyslete se předem nad očekávanou výší platu. Pokud se ucházíte o pozici, kde je požadována znalost cizího jazyka, připravte se na to, že část pohovoru může proběhnout v cizím jazyce.
Připravte se předem na další otázky, které mohou při pohovoru zaznít:
- O jaké jiné nabídky práce se zajímáte?
- Proč opouštíte svou současnou práci?
- Co Vás v posledním zaměstnání nejvíce bavilo, nebo naopak Vám naopak vadilo?
- Jste odolný(á) vůči stresu? S jakou nejvíce vypjatou situací jste se setkal(a)? Jak jste ji zvládl(a)?
- Jakým způsobem si zvyšujete Vaši profesní kvalifikaci?
- Čeho chcete v kariéře dosáhnout? Kde se vidíte za 5-10 let?