Photo by Dylan Gillis on Unsplash
Programy dalšího odborného vzdělávání a přípravy formálního charakteru, se kterými počítala legislativa před několika lety, byly dostupné v omezeném rozsahu, například jako programy pro mistry či zkoušky pro určité regulované profese (např. řidiče). Metodika k novým programům formálního dalšího odborného vzdělávání a přípravy byla navržena v rámci projektu ESF Rozvoj programů dalšího odborného vzdělávání a přípravy 2017–2022 (PINPIU).
Cílem nových programů pro formální další odborné vzdělávání a přípravu (do 30 kreditů) je prohlubovat dovednosti zaměstnaných absolventů odborného vzdělávání a přípravy a aktualizovat a rozvíjet jejich specifické odborné kompetence. Slovinská ekonomika by tak měla být konkurenceschopnější – zejména pak malé a střední firmy – a mělo by dojít k většímu souladu mezi nabídkou a poptávkou po dovednostech na trhu práce.
Slovinsko počítá se dvěma typy programů:
- Programy na prohlubování dovedností, které jsou navržené s úmyslem zlepšit, rozšířit a aktualizovat kompetence získané již v programech počátečního odborného vzdělávání a přípravy. Pro účast v nich je vyžadováno dokončené počáteční vzdělávání v relevantním oboru na určité úrovni vzdělání. Ministerstvo školství zveřejnilo první program na úrovni 6 slovinského rámce kvalifikací (vyšší odborné vzdělávání a příprava) pro dispečera/dispečerku silniční nákladní dopravy a v současné době pracuje na několika dalších programech, například kosmetik/kosmetička, účetní či odborník/odbornice na automatizaci budov. Výzkum pro přípravu programů úrovně 4 a 5 slovinského rámce kvalifikací (vyšší sekundární odborné vzdělávání a příprava) stále probíhá.
- Vzdělávací programy na úrovni 4 a 5 slovinského rámce kvalifikací, jejichž cílem je vybavit jednotlivce znalostmi a dovednostmi pro profese (nebo část profese), které nejsou nabízeny v počátečním odborném vzdělávání a přípravě. Základem těchto programů se stanou nově přijaté odborné standardy.
Institut Slovinské republiky pro odborné vzdělávání a přípravu v rámci projektu PINPIU tyto programy dalšího odborného vzdělávání a přípravy také propaguje mezi zainteresovanými stranami. Ve spolupráci s projektem MUNERA 3 probíhá výzkum, který má určit potřeby firem v oblasti dalších znalostí, dovedností a kompetencí.
Přeložila Aneta Vencovská
Slovenia: new CVET programmes [online]. Cedefop, 14/04/2020 [cit. 2020-07-22]. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/news-and-press/news/slovenia-new-cvet-programmes