Středoškoláci si již po devatenácté vyzkoušejí obchodování na mezinárodním veletrhu fiktivních firem

V areálu pražského Výstaviště (Incheba Expo Praha) proběhne ve dnech 19. 3. – 21. 3. 2013 již 19. mezinárodní veletrh fiktivních firem. Akce je jedním z největších veletrhů fiktivních firem nejen v Evropě, ale na celém světě – letos se zde představí 142 firem z 11 zemí Evropy. Pořadatelem veletrhu je již tradičně Obchodní akademie Heroldovy sady v Praze 10 se svou fiktivní firmou Antre, Národní ústav pro vzdělávání akci finančně podporuje

 tisková zpráva tisková zpráva (892,00 KB)


Fiktivní firmy zakládají žáci vyšších ročníků středních a vyšších odborných škol především s ekonomickým zaměřením. Sami si určují svůj předmět podnikání, vybírají ze svého středu ředitele firmy, shánějí zboží a kupce. Zkrátka chovají se tak, jako by pracovali v reálné společnosti.
Založit a provozovat firmu není nic jednoduchého – i představitelé fiktivní firmy proto musejí spolupracovat s fiktivním finančním a živnostenským úřadem, zdravotní, sociální a komerční pojišťovnou, bankou a mnoha dalšími institucemi. Činnost těchto nezbytných úřadů již dvacet let simuluje Centrum fiktivních firem (CEFIF), které je součástí Národního ústavu pro vzdělávání. Pracovníci CEFIFU také podporují organizátory veletrhů fiktivních firem, připravují metodická školení pro vyučující a poskytují i individuální konzultace.
„Právě březnový mezinárodní veletrh je pro přihlášené firmy pomyslnou cílovou metou. Žáci se od začátku školního roku snaží co nejlépe připravit právě na tuto akci a v mezinárodní konkurenci pak uspět v soutěžích o nejlepší nabídkový katalog, prezentaci a půlminutový reklamní spot,“ vysvětluje Ing. Lukáš Hula, vedoucí Centra fiktivních firem.
Dovednosti získané ve fiktivní firmě žáci využijí nejen u maturity z ekonomických předmětů, ale především právě v reálném životě, kdy musejí přejít z fiktivního obchodování k tomu opravdovému.