Úspěšný první ročník Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

1tyden.jpg Tisková zpráva – V neděli skončil první ročník Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby. K Týdnu se po celé republice přihlásilo a svoji akci do mapy zaneslo 254 hudebních, divadelních, literárních, tanečních, audiovizuálních a mezioborových projektů a akcí.


V České republice se letos ve dnech 17.–26. 5. poprvé konal Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby. Národní ústav pro vzdělávání byl strategickým partnerem této celonárodní iniciativy NIPOS, kterou zaštítila Česká komise pro UNESCO, Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky, Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Iniciativu podpořili i významné osobnosti veřejného života. Celkem proběhlo 254 akcí ze všech oborů. Naprostou většinou převážily akce týkající se hudby (118), výtvarné (63), taneční (55) a divadelní tvorby (51). Mezi organizátory dominovaly základní umělecké školy a občanská sdružení. Nejvíce akcí bylo zaregistrováno z Prahy a ze Středočeského kraje.

Rádi budeme pokračovat ve spolupráci i v dalších letech.

celá tisková zpráva celá tisková zpráva (198,12 KB)

Po vlámském, skotském a nizozemském úspěchu Týdne amatérské tvorby se tato kampaň letos poprvé realizovala i u nás a ukázala neobvyklou šíři aktivit, které se za několik dní u nás udály. Spojení těchto dvou oblastí je originálním českým přínosem.
„Máme nyní k dispozici reprezentativní přehled aktivit uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby, jež se u nás konají během několika dní. NIPOS všechny tyto aktivity pomáhal celonárodně propagovat a nabídl jedinečnou mapu sloužící veřejnosti k orientaci. Nenabídli jsme však jen mapu, pomáhali jsme šířit informace prostřednictvím našich odborných kontaktů, veřejné samosprávy i celonárodních médií. Za důležité pokládáme partnerství Národního ústavu pro vzdělávání a Folklorního sdružení ČR,“ shrnula průběh Týdne ředitelka NIPOS Lenka Lázňovská.
Celonárodní iniciativu NIPOS zaštítila Česká komise pro UNESCO, Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky, osobně také ministryně kultury Alena Hanáková a ministr školství Petr Fiala. K Týdnu připojilo své poselství i několik významných osobností veřejného života – ředitelka NIPOS Lenka Lázňovská, předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR Marcel Chládek, rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek či předseda České komise pro UNESCO a poslanec Petr Gazdík.