Znovu je možné složit státní zkoušku z psaní na klávesnici

Tradiční státní zkoušky z grafických disciplín se vrací, první termíny budou v dubnu. Možnost složit státní zkoušku z psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky vyplývá z nové vyhlášky ministerstva školství, která po podpisu ministryně Kateřiny Valachové nyní putuje do Sbírky zákonů. 

Očekává se zájem až pěti tisíc uchazečů o zkoušky – jak současných žáků obchodních akademií nebo gymnázií, tak absolventů, kteří státem garantovaný certifikát dosud získat nemohli nebo nechtěli.

První státní zkoušky začnou v dubnu 2016 pod dozorem zkušebních komisařů přímo ve školách, které přihlásí alespoň 8 zájemců. Poplatek bude činit od 600 do 750 korun v závislosti na zvoleném typu disciplíny a úrovně zkoušky. Požádat o přezkoušení mohou také individuální žadatelé.

Podrobné informace k realizaci zkoušek, včetně vydané vyhlášky, zkušebního řádu a výše úplat za zkoušky budou uveřejněny na stránkách www.nuv.cz po zveřejnění vyhlášky ve Sbírce zákona. Přibližně do konce února zde budou vystaveny také formuláře předtisků a typové úlohy se správným řešením.