Co přinesla konference a odborný panel Digitalizace, polytechnika, inovace ve vzdělávání
Pomůcky vyrobené žáky na 3D tiskárně, školní chatbot naprogramovaný nadšenci pro IT během studia, nové možnosti tvorby výukových materiálů – i tato témata přinesla Konference a odborný panel projektu Podpora krajského akčního plánování (P-KAP) "Digitalizace, polytechnika a inovace ve vzdělávání", která se uskutečnila 16. října 2019 v pražském Hotelu Iris EDEN.
Účastníci se seznámili s novými trendy v polytechnickém vzdělávání, v rozvoji digitálních kompetencí i s inovativními metodami ve výuce, které jsou mnohdy umožněné právě digitalizací. Hovořilo se rovněž o problémech, na které školy narážejí, i o způsobech, jakým je řeší. Data vycházejí mj. z plošného dotazníkového šetření potřeb škol projektu P-KAP ze závěru loňského roku a ze zkušeností škol zapojených v krajském akčním plánování. Důležitým tématem byla i srozumitelnost výsledků vzdělávání pro tuzemské i zahraniční partnery a zaměstnavatele a způsoby, jimiž lze podpořit kvalitu mobility (nejen) pedagogických pracovníků.
V odpoledních workshopech si zájemci vyzkoušeli práci s 3D tiskárnami Y Soft vč. tvorby modelů pro tisk, podrobně se seznámili s možností dalšího využití všech výukových materiálů k elektromobilitě (výstupů končícího mezinárodního projektu Green Wheels), zástupce společnosti Microsoft předvedl, jak je ve školních podmínkách možné vytvořit si vlastního chatbota, a zájemci o zahraniční mobilitu se dozvěděli praktické informace, jak získat a maximálně využít zkušenosti ze zahraničí.
Akce proběhla ve spolupráci se sítí pro zajišťování kvality v odborném vzdělávání EQAVET a s projektem Green Wheels v rámci Evropského týdne odborných dovedností.
Prezentace ke stažení:
- Digitalizace ve vzdělávání - doc. Ing. Pavel Krpálek, CSc. (VŠE)
- Polytechnické vzdělávání - Ing. Tomáš Cimbálník (garant P-KAP, NÚV)
- Digitální kompetence – Ing. Marie Vaněčková (garant P-KAP, NÚV)
- Green Wheels a elektromobilita – PhDr. Viola Horská (NÚV), Martin Poch (CfME)
- 3D tiskárny pro školy – Petr Šťastný (Y Soft), Ing. Lukáš Procházka (SPŠ Prosek)
- Výuka umělé inteligence a strojového učení – Ondřej Buršík (ORACLE), Ing. Ondřej Mandík (SPŠE Ječná)
- Europass dodatky k osvědčení na webech SŠ - Bc. Markéta Spitzerová, NÚV
- Europass dodatky k osvědčení pro profesní kvalifikace – Bc. Karel Weinzettl, DiS., NÚV
- Workshop Získejte zkušenosti v zahraničí – podpora kvality mobilit nejen pedagogických pracovníků (EQAVET a DZS)