CodeWeek: NÚV se připojuje k Evropskému týdnu programování

Desítek akcí po ČR se až do 21. října mohou zúčastnit učitelé, děti, rodiče, ale i veřejné instituce či firmy

Jak fungují informační a komunikační technologie v každodenním životě a jak nás ovlivňují? To je motto šestého ročníku Evropského týdne programování, který se ve dnech 6. až 21. října odehrává napříč Evropou. V České republice se k němu připojuje i Národní ústav pro vzdělávání, stejně jako DigiKoaliceNárodní centrum bezpečnějšího internetu, EDUin nebo Jednota školských informatiků.


Kolik robotů naprogramuješ, tolikát jsi člověkem je název blogového příspěvku Petra Naskeho z NÚV a pojednává o možnostech kreativního využívání času s technologiemi a nové sadě učebních textů. Tyto učebnice informatiky jsou volně dostupné a slouží jako inspirace pro realizaci výuky informatiky a podporu informatického myšlení. 

V úterý 16.10 od 17.00 Vás srdečně zveme do EduPointu (Staroměstské náměstí 1/4, Praha 1), kde odborné pracovnice NÚV Daniela Růžičková a Eva Fanfulová v rámci CodeWeeku představí plány na novou výuku informatiky, které se v současnosti pilotně ověřují na školách. Součástí akce bude i možnost vyzkoušet si aktivity s Ozoboty, Bee-boty a Scottie Go! Čas zbyde také na otázky a diskusi.

Z dalších aktivit CodeWeeku: například ve vnitrobloku Domu zahraniční spolupráce se mohou zájemci 16. října od 13.00 do 17.00 naučit napsat první řádek programovacího kódu a ovládat tak robota. Gymnázium Jana Keplera v Praze 6 pořádá veřejnou prezentaci na téma jak a k čemu se dá ve výuce, nejen informatiky, využít programování a roboti. Pro učitele je určen workshop v Městské knihovně v Praze nazvaný Minecraft ve výuce.

Přehled další více než stovky akcí, která je dosud registrována, naleznete zde.

Evropský týden programování se koná od 6. do 21. října 2018 a vychází z myšlenky Young Advisors (Mladých poradců), poradní skupiny bývalé komisařky EU pro digitální agendu Neelie Kroesové. Podrobnosti k týdnu najdete na CodeWeek.eu. Ke kampani se každoročně připojuje také Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, které tak pomáhá naplnit Strategii digitálního vzdělávání.

Bližší informace: