Úroveň EQF je velmi důležitým údajem při uplatnění člověka na evropském trhu práce, protože zahrnuje údaje o jeho nejvyšším dosaženém vzdělání a zprostředkovává zahraničním zaměstnavatelům informaci o tom, co uchazeč doopravdy umí.
Dosaženou úroveň EQF ovlivňují nejen znalosti a dovednosti, které člověk získá ve škole (od základní po vysokou), ale i znalosti a dovednosti, které získá v průběhu praxe nebo formou různých kurzů a stáží, pokud jsou ověřeny zkouškou s celostátní platností. Úroveň EQF si můžeme v průběhu života zvyšovat.
Přínosy zavedení jednotného kvalifikačního rámce:
- umožní vzájemné porovnání kvalifikací v evropských zemích,
- pomůže lidem při hledání práce i studia v zahraničí, protože zaměstnavatelé a školy snadno zjistí, co od uchazeče mohou požadovat a očekávat,
- usnadní proces celoživotního učení, protože zahrnuje nejen kvalifikace získané ve škole, ale i mimo školu formou kurzů, stáží, seminářů, samostudiem apod.
Evropské země přiřazují své kvalifikace k osmi úrovním jednotného Evropského rámce kvalifikací v tzv. přiřazovacích procesech od roku 2008. Přiřazení kvalifikací k EQF zajišťuje v rámci projektu NCP EQF v České republice Koordinační centrum EQF. Český přiřazovací proces i jeho výsledky popisuje Národní přiřazovací zpráva ČR.
Více informace najdete na www.eqf.cz.
Bannery na web ke stažení:
banner 1.gif (60,27 KB)
banner 3.gif (34,43 KB)
banner 4.gif (7,73 KB)
banner 5.gif (7,35 KB)