Obecně se předpokládá, že probíhá a bude probíhat zvyšování kvalifikační úrovně pracovníků na trhu práce a zároveň ubývat manuálních úkolů na úkor těch duševních. To je spojeno zejména s automatizací a robotizací. Rovněž se předpokládá úbytek rutinních úkolů, zároveň však panuje obava z potenciálu technologií nejen vykonávat těžkou manuální práce, ale tuto práci i standardizovat a dělat z ní rutinu.
Regionální rozložení pracovních míst odpovídá rozložení pracovní síly kromě dvou výjimek, a těmi jsou Praha a region Jihovýchod s Brnem, kde podíl volných míst v pracovní inzerci v rámci ČR podstatně převyšuje podíl pracovní síly v těchto regionech. Dá se tak předpokládat pokračující koncentrace zaměstnanosti ve dvou největších městech v blízké budoucnosti.
Zaměstnavatelé chtějí specialisty v IT a v byznyse i nejméně kvalifikované pracovníky
Jaké profesní skupiny nejčastěji vidíme v inzerátech? V inzerci jsou výrazně zastoupeny kvalifikované pracovní skupiny, specialisté a techničtí a odborní pracovníci. Pokračuje tedy trend velké poptávky po specialistech. Mnoho inzerátů však míří i na nekvalifikované pracovníky, které si trh práce také žádá. Je potřeba si uvědomit, že na těchto pozicích je velká fluktuace, jde o místa nepopulární a špatně placená, a proto často neobsazená.
Kde vidíme naopak budoucí pokles a pokračování trendů v poklesu poptávky, je profesní skupina úředníků, ať už jde o státní úředníky nebo administrativní pracovníky ve firmách. O této skupině se hovoří jako o ohrožené v souvislosti s technologickým vývojem a s možností částečně je nahradit, zejména vlivem digitálních technologií. Nízké zastoupení v inzerci vidíme i u pracovníků ve službách a prodeji, kteří jsou silně postiženi pandemií a jejími důsledky pro tato ekonomická odvětví.
Na rozdíl od pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, kteří jsou žádaní, je v inzerátech poměrně málo zastoupená skupina řemeslníků a opravářů, tedy kvalifikovanějších manuálních pracovníků. U nich v posledních letech vidíme pokles v celkové zaměstnanosti a data z inzerce ukazují, že tento pokles může pokračovat i do budoucna. U specialistů a odborných pracovníků v obchodní sféře a veřejné správě lze očekávat nárůst, stejně jako u specialistů v oblasti ICT a také u pomocných a nekvalifikovaných pracovníků v průmyslu a výrobě.
Potřeba měkkých a IT dovedností poroste i nadále
Dlouhodobější výhledy uplatnění některých dovedností nám nabízí propojení dat z inzerce s odhadovanými změnami struktury trhu práce podle projekcí Cedefopu. Do budoucna by mohla růst poptávka po práci s digitálními daty a počítačovém programování, dovednosti související s prodejem a marketingem a některé měkké dovednosti, konkrétně pomoc a péče a komunikace, spolupráce a kreativita.
Práce s digitálními daty se týká širšího spektra profesí s tím, že jsou potřeba hlavně u kvalifikovanějších profesí, a to zákonodárců a řídících pracovníků, specialistů, úředníků a technických a odborných pracovníků. Počítačové programování jako další z digitálních dovedností má podstatně užší profesní záběr. Týká se zejména IT specialistů, v jiných profesích je zatím využívána jen v minimální míře.
Dovednosti související s prodejem a marketingem a inzerováním jsou rovněž potřeba především u kvalifikovanějších profesí a navíc přirozeně u pracovníků ve službách a prodeji. Obdobný poznatek platí i pro některé měkké dovednosti (pomoc a péče, komunikace, spolupráce a kreativita). Pro vzestupnou mobilitu lidí s nižší kvalifikací jsou tedy tyto dovednosti zapotřebí spolu s odbornými kompetencemi.
Zdroj:
Michal Janíčko (Národní vzdělávací fond): Využití nástrojů na zjišťování a předvídání dovednostních potřeb trhu práce v českém prostředí, prezentace na výročním zasedání Řídícího výboru a Národního konsorcia sítě ReferNet, 16. 12. 2021
Další informace:
Skills OVATE: https://www.cedefop.europa.eu/en/tools/skills-online-vacancies
Mohlo by vás zajímat