Koronavirus a evropský trh práce: vývoj mezi první a druhou vlnou

27. 1. 2021 Počet pracovních inzerátů zveřejněných online vzrostl ve třetím kvartále roku 2020 v porovnání s druhým kvartálem o téměř 8 milionů, je tak pouze 2 % pod úrovní odpovídajícího kvartálu v roce 2019. Tento vývoj, který identifikoval Cedefop (Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání) s pomocí systému Skills-OVATE sledujícího trendy na online trzích práce v celé EU, lze přisoudit zlepšení epidemiologické situace ve většině zemí EU a většímu množství sezónních krátkodobých prací.     

Zvláště zaměstnavatelé ve výrobním sektoru byli ohledně budoucích ekonomických vyhlídek optimističtější a posílili své náborové úsilí.

Po dramatickém propadu počtu online pracovních inzerátů v dubnu 2020 začal online trh práce pozvolna růst v srpnu a září, a to s počtem online inzerovaných zaměstnání, který byl ve srovnání s předchozím rokem větší (graf 1). Tento trend se však ukázal jako dočasný s tím, jak druhá vlna covidu-19 a nová opatření spojená s lockdownem způsobily další pokles trhu práce.

Graf 1: Online pracovní inzeráty v EU (leden–září, srovnání let 2019 a 2020, v %)

Graf 1

Zdroj: Skills-OVATE od Cedefopu. Vlastní výpočty.

V několika zemích se situace výrazně zlepšila během léta, avšak trendy se lišily napříč EU. Portugalsko, Bulharsko a Kypr zažily ve třetím kvartále silný meziroční nárůst. Španělsko, Irsko a Nizozemsko zůstaly ve výrazném poklesu. Ve výsledku zažily online pracovní trhy ve 13 členských státech EU růst, zatímco ve 14 státech naopak trvající pokles (graf 2).

Graf 2: Trendy v online pracovních inzerátech ve členských státech EU (červenec–září, srovnání let 2019 a 2020, v %)

Graf 2

Zdroj: Skills-OVATE od Cedefopu. Vlastní výpočty.

Odvětvové trendy

V celé Evropě nastal zvrat pouze ve výrobním sektoru. Výrobní podniky se ve třetím kvartále roku 2020 rychle vzpamatovaly a zveřejnily v porovnání s předchozím rokem o 78 % více pracovních inzerátů (graf 3). Nárůst byl relativně velký v Německu, Česku, Portugalsku, Rakousku, Slovensku a Bulharsku, kde se výroba potýká s problémem nahrazování zaměstnanců, kteří odcházejí do důchodu, a to kvůli nedostatečné zásobě absolventů odborného vzdělávání a přípravy s dovednostmi z technických oborů. Nedostatek dovedností zůstává pro ekonomiky po pandemii velkou překážkou.

Veřejná správa a služby zaměstnanosti jsou s poklesem přibližně 30 % v období od ledna do září zatím nejhůře zasaženými sektory evropské ekonomiky. Sektory ubytování a stravování, dopravy a velkoobchodu s maloobchodem, které byly ve druhém kvartále rovněž silně zasaženy, doznaly během léta částečného zotavení. Vzhledem k tomu, že krize přispěla k významnému restrukturování, je pravděpodobné, že určité omezení náborové činnosti bude mít trvalý dopad na online inzerování práce.

Trendy v pracovních inzerátech zveřejňovaných službami zaměstnanosti, které zahrnují pracovní agentury, jasně ukazují, že krátkodobé zaměstnávání je citlivé na ekonomický vývoj a reaguje na něj rychleji. Zatímco většina ostatních sektorů zaznamenala meziroční nárůst či jen lehký pokles, byl již během prvních třech měsíců roku počet pracovních inzerátů publikovaných službami zaměstnanosti ve srovnání s předchozím rokem o 30 % nižší.

Pozorované vzorce korespondují také se vzrůstajícím optimismem ohledně výhledů do budoucna po první vlně pandemie. Pracovní agentury začaly ve třetím kvartále uveřejňovat online volná místa rychleji než většina ostatních sektorů a dosáhly tak téměř úrovně z roku 2019. Nárůst online pracovních inzerátů pozorovaný ve výrobním sektoru rovněž odráží pozitivnější pohled na ekonomickou situaci.

Graf 3: Trendy v online pracovních inzerátech ve vybraných ekonomických sektorech (srovnání let 2019 a 2020 po kvartálech)

Graf 3

Zdroj: Skills-OVATE od Cedefopu. Vlastní výpočty.

Po celý rok 2020 uveřejňovaly podniky v sektoru ICT služeb méně online pracovních inzerátů než v roce 2019, nicméně sektorový pokles byl daleko větší než celohospodářský pokles pracovních inzerátů poptávajících ICT odborníky. To značí zvyšující se poptávku po ICT odbornících v podnicích mimo ICT sektor. S tím, jak firmy a organizace zaváděly práci na dálku a urychleně digitalizovaly své služby, byla po firemních ICT specialistech zvýšená poptávka.

Díky detailním a uspořádaným informacím o pracovních místech a dovednostech nabízí nástroj Skills-OVATE od Cedefopu jedinečnou příležitost zkoumat krátkodobé i střednědobé dopady pandemie covidu-19. Cedefop ho bude i nadále využívat k získání vhledu do různých politik.

O nástroji Skills-OVATE

Skills-OVATE nabízí detailní informace o pracovních pozicích a dovednostech, které zaměstnavatelé poptávají v online pracovních inzerátech. S pomocí Skills-OVATE lze získat přístup k informacím získaným z milionů online pracovních inzerátů, které pocházejí z tisíců různých zdrojů, včetně soukromých pracovních portálů, veřejných portálů služeb zaměstnanosti, pracovních agentur, online novin a webových stránek zaměstnavatelů. Nástroj obsahuje data sesbíraná od července 2018 do září 2020 v 28 evropských zemích. Rozšířená verze Skills-OVATE bude spuštěna na jaře 2021.

 

Připravila Aneta Vencovská

 

Coronavirus and the European job market: developments between the first and second wave [online]. Cedefop, 10/12/2020 [cit. 2021-01-19]. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/news-and-press/news/coronavirus-and-european-job-market-developments-between-first-and-second-wave