Na SŠ lidé využívají znalosti z praxe

11.11.2014    Jihlavské listy -  Střední školy se i na Jihlavsku věnují také vzdělávání dospělých. Běžně při tom spolupracují s obcemi i podnikatelskou sférou. Aktuálním trendem je v tomto směru tzv. "uznávání" znalostí a dovedností, které lidé nabyli ve svém původním oboru, anebo i neformálně ve svém zaměstnání.

Ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání Praha (NÚV) se střední odborné školy v celé ČR propojily do sítě. Tipují obory, v nichž lidé najdou uplatnění, vytvářejí pro ně vzdělávací programy a vzájemně je ověřují realizací pilotních kurzů a zkoušek s prvními účastníky. Ti mají účast zdarma.

"Dvě ověřování nových vzdělávacích programů jdou právě do finále např. na SOŠ a SOU v Třešti," řekla JL krajská koordinátorka Iveta Nemjová z NÚV. Cca pětice zaměstnanců kosteleckého masozávodu tu využívá své dovednosti z praxe a koncem listopadu půjdou do zkoušek, aby získali dílčí kvalifikaci Potravinářský dělník. Další účastníky kurzů se zkušeností z praxe dodalo podle Nemjové město Třešť. Asi desítka pracovníků jeho služeb zakončí koncem listopadu na SO- a SOU Třešť své vzdělávání v kurzu dílčí kvalifikace Údržba veřejné zeleně.