Nejlepší pomocník při výběru střední školy?

Webové stránky www.infoabsolvent.cz sice už nějakou dobu fungují, ale právě prošly výrazným obsahovým i vizuálním vylepšením. Najdete na nich uživatelsky velmi přívětivý a jednoduše srozumitelný přehled pro všechny, kteří hledají aktuální informace o možnostech vzdělávání na středních a vyšších odborných školách.

Jedinečnost tohoto informačního systému spočívá v tom, že zájemce najde na jednom místě všechny důležité informace pro výběr té nejvhodnější školy.

Inovovaný informační systém nabízí kompletní přehled všech středních škol a oborů nabízených v následujícím školním roce, přičemž vzdělávací nabídku je možné vyhledávat nejen podle škol a oborů, ale i podle vysněného povolání. Pokud by nestačilo ani to, dokáže nabídnout školy či obory dostupné v zadané vzdálenosti od určeného místa. A pro žáky se zdravotním postižením nabízí dokonce unikátní filtr, podle kterého si mohou vybrat školu vhodnou právě pro ně.

To ale není všechno. Zájemci o studium mohou zjistit také informace o tom, jak si absolventi jednotlivých oborů vedou na trhu práce nebo jaké obory jsou perspektivní z pohledu zaměstnavatelů. Mohou se díky tomu zodpovědně rozhodnout, na jakou školu půjdou.

Opravdovým bonbonkem je databáze videí vybraných technických oborů vzdělání, která může uchazečům přiblížit práci v daném oboru, a usnadnit tak jejich výběr. Zhruba šestiminutová videa divákovi představí reálné využití vybrané profese v praxi a umožní nahlédnout do konkrétní školy, kde se vybraný obor učí. Potenciální žák má díky těmto videím možnost vidět nejenom, jak a co se opravdu naučí, ale i to, jaké je jeho budoucí uplatnění v praxi. Videa vítají i na školách: „Jde o chvályhodný počin především pro rodičovskou veřejnost v době, kdy dochází k rozhodování o dalším vzdělávání jejich potomků,“ chválí videodatabázi Ing. Karel Hladík, zástupce ředitele SŠ technické AGC a. s. v Teplicích.

Portál je užitečný i pro ty, kteří mají o výběru školy jasno, ale řeší nějaký problém nebo se chtějí o vzdělávání v ČR dozvědět více. Část systému s názvem „Jak na to“ obsahuje rady a tipy – např. jak se připravit na přijímačky či co dělat, když to ve škole nejde. Můžete se tu také dočíst třeba o tom, co znamenají kódy jednotlivých oborů vzdělání.

Webovým stránkám www.infoabsolvent.cz se dostalo uznání i na mezinárodní úrovni – podle expertů OECD patří www.infoabsolvent.cz v evropské konkurenci k těm nejlepším poradenským nástrojům. Odborníci z Národního ústavu pro vzdělávání totiž při vývoji systému pracovali se skutečnými potřebami uchazečů o vzdělávání a se zkušenostmi pedagogických pracovníků a poradců.

Systém funguje v rámci projektu VIP Kariéra II – Kariérové poradenství, který řídí MŠMT, jeho partnerem je Národní ústav pro vzdělávání a spolufinancuje ho Evropský sociální fond a státní rozpočet ČR.

NEJVÝRAZNĚJŠÍ NOVINKY na www.infoabsolvent.cz:
  • možnost výběru oborů i školních vzdělávacích programů (ŠVP),
  • nové videoukázky – představují práci v technických profesích i přípravu na ně,
  • profitest – pomůže žákům základních škol při výběru oblasti vzdělávání,
  • výběr podle obrázků – poskytuje snadnější orientaci ve vzdělávací nabídce SŠ,
  • bez bariér až na trh práce – nová sekce věnovaná problematice žáků se zdravotním postižením a tématu předčasných odchodů ze vzdělávání,
  • jak na to – rady a doporučení – různé užitečné informace pro uživatele systému,
  • syntetické stránky – obsahují soubor informací ke každé skupině oborů,
  • filtry vzdělávací nabídky – podle zdravotního postižení, vzdálenosti od bydliště, formy studia, zřizovatele, ŠVP,
  • fulltextové vyhledávání – najde odkazy související se zadaným výrazem.

Alžběta Polzová