Zrakově postižení žáci soutěžili v psaní na klávesnici

V disciplíně, která je klíčová pro jejich další život, se poměřovali zrakově postižení žáci a studenti. Devátý ročník soutěže v psaní na klávesnici se konal 5. listopadu 2015 na Gymnáziu a Střední odborné škole pro zrakově postižené v Praze 5. Desetiminutového opisu soutěžního textu, v němž se hodnotí minutová rychlost i přesné psaní bez chyb, se zúčastnilo 44 žáků z desítky škol ČR. Pro zrakově postižené je právě psaní na počítači velmi důležité, protože jim po dostudování může pomoci najít uplatnění.

V kategorii základních škol zvítězil Karel Leskovec ze ZŠ Vodňany, který psal rychlostí 241 úhozů za minutu a v kategorii středních škol zazářil Aleš Michal z GOA Praha se 382 úhozy, přitom zároveň s velmi nízkou chybovostí 0,18 %.

Soutěž uspořádal Národní ústav pro vzdělávání společně s Gymnáziem a Střední odbornou školou pro zrakově postižené v Praze 5 a zúčastnilo se jí 20 žáků základních škol a 24 žáků středních škol. Středoškoláci mají stanoven dolní limit 150 čistých úhozů za minutu, pro soutěžící ze základních škol je rychlost libovolná. Obě soutěžní kategorie mají společnou přesnost psaní – maximálně 0,80 % chyb.

Na středních školách studuje zhruba 230 studentů se zrakovým postižením, do prvních ročníků středních škol jich v letošním školním roce nastoupilo 54. Dovednosti v psaní na klávesnici a dalších grafických předmětech jsou v ČR na tradičně vysoké úrovni. O rozvoj této disciplíny se stará Státní těsnopisný ústav, který existuje od roku 1921 a nyní je součástí NÚV.

Další informace:   Tisková zpráva.pdf (418,63 KB) 

Fotografie ze soutěže: zde.