Karanténa aneb Pracujeme on-line

Za současné situace, kdy školy realizují on-line výuku, je nejlepší využívat cloudové řešení. Školy, které toto řešení mají, mohou využívat řadů nástrojů, které jsou přímo vytvářeny pro tuto formu komunikace. Uvádíme však i jiné možnosti.

Cloudové řešení

Allie Smith on Unsplash.jpg

Nejvhodnější řečení pro české školy jsou dvě cloudová řešení:

A.     Google Suite (řešení od Google)

nabízí možnost komunikovat on-line (videokonference) s nástrojem Hangouts Meet. Výhodou je to, že můžete ke komunikaci využít počítač, tablet, případně i chytrý telefon. Na telefonu je potřeba si stáhnout aplikace – Hangouts Meet. Můžete na setkání pozvat i účastníky, kteří nemají účet Google.

Druhý zajímavý nástroj pro zadávání úkolů s hodnocením i zpětnou vazbou je Google Classroom (někdy již v překladu Google učebna). Návod zde

B.      Office 365 (řešení od Microsoftu)

pro komunikaci ve školním prostředí je vhodné využít službu Microsoft Teams. V rámci tohoto prostředí můžete realizovat videohovory, pedagogové mohou spravovat projekty, zadávat úkoly a obsah s využitím aplikací, se kterými pracujete každý den – vše dostupné v jednotném prostředí.

Obě tyto cloudové služby jsou pro školy ZDARMA. Pokud je školy aktuálně nemají, je čas popřemýšlet, jestli je do školy zavést, neboť jde o prostředí, které je pro moderní školu klíčové. Pokud to školy myslí se zaváděním moderních technologií vážně, tak je cloudové prostředí je nezbytností.

Jiné alternativy než cloudové řešení

Pokud cloudové řešení ve škole nemáte, nebo z různých důvodů nechcete využívat, jsou zde různé alternativy komunikace, které lze v současné době využívat:

díky tomuto programu můžete poslat soubor, SMS nebo telefonovat prostřednictvím Internetu (hlasová komunikace). Prostředí programu je v českém jazyce, program je intuitivní a přehledný.

Jitsi je sada open-source projektů, které vám umožňují snadno vytvářet a implementovat zabezpečená řešení pro videokonference. Srdcem Jitsi jsou Jitsi Videobridge a Jitsi Meet, které vám umožňují pořádat konference na internetu, zatímco jiné projekty v komunitě umožňují další funkce, např. nahrávání. Prostředí je anglické, ale lze změnit na české.

řešení, které je pro školy s určitým omezením zdarma. Za současné situace umožňují vše potřebné pro komunikaci. Vice informací - https://www.webex.com/webexremoteedu.html

cloudové prostředí pro zadávání a realizaci on-line výuky. Classflow je pro učitele zdarma.

Možnosti komunikace školy s žáky

Pro komunikaci s žáky a studenty existuje kromě videokonferencí řada dalších možností. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější:

  • Jamboard - Aplikace od Google, pomocí které uděláte ze svého tabletu či jakéhokoliv zařízení s dotykovou obrazovkou bílou tabuli sdílenou s několika lidmi v reálném čase, na kterou můžete kreslit či psát.  Samozřejmostí je možnost nahrát obrázek. Připojte k tomu ještě hlasovou komunikaci přes telefon či internetový hovor a vysvětlíte na dálku vše.
  • Miro - Aplikace pro online spolupráci mezi 2 či více účastníky. Umožňuje mít na tabletech společnou bílou plochu a na ni psát či kreslit v reálném čase. Pokud se doprovodí hlasovou komunikací přes Google Meet, Hangout, Skype či například telefonický hovor, je skvělou variantou pro učení na dálku vč. skupinové práce žáků.
  • Explain Everything – Nástroj pro učitele, který umožňuje prostřednictvím tabletu vytvořit video, při kterém je možné psát či kreslit na bílou plochu tabletu a zároveň nahrát hlasový doprovod. Aplikace simuluje psaní na tabuli. Ideální pro vysvětlení postupů, algoritmů apod. Vzniklé video je možné nahrát na YouTube či jakýkoliv cloud a sdílet, případně zaslat žákům emailem. Místo bílé plochy je možné použít jakýkoliv obrázek.
  • Screen-o-matic – tvorba videa. Nástroj pro vytváření videí ve stylu youtuberů. Do počítače lze stáhnout po přihlášení do programu, funguje pěkně i ve free verzi.
  • Wizer.me – pracovní listy v angličtině; pokud se nastaví font Raleway Heavy, píše česky bez problémů. Umožňuje vytvářet graficky zajímavé digitální prac. listy z otázek – přiřazování (nefunguje na tabletu), testové otázky, dokreslení, dopsání do obrázku a další. Žák se musí přihlásit, je možné zadat zpětnou vazbu ihned po odeslání. Učiteli se objeví výsledek práce, může ho okomentovat. 
  • Socrative - univerzální nástroj napříč operačními systémy pro zadávání on-line testů. Umožňuje zadávat různé typy otázek. Průběh testování lze nastavit s výběrem okamžité zpětné vazby, či bez ní. Stejně tak tempo testu – řízené učitelem či studentem.
  • Prezi – pokud využíváte ke sdílení informací prezentace, tak vyzkoušejte o trochu kreativnější podobu předávání informací. Nově lze obohatit i videokonferencí.
  • Quizlet - pomocí Quizletu můžete on-line učit například slovíčka libovolného jazyka. Můžete vložit obrázek, termín, slovíčko, vysvětlení pojmu a podobně. Po registraci můžete využívat širokou databázi již hotových sad kartiček.

Asi již znáte……:

  • Khan Academy a její klon Khanova škola  - velké množství výukových videí v českém i anglickém jazyce.
  • Databáze knih – nejrozsáhlejší databáze knih, které jsou zdarma
  • Audioknihy – audioknihy, hlavně z oblasti povinné četby

Mgr. Jiří Havlík

Odborný garant KAP pro Středočeský kraj (projekt Podpora krajského akčního plánování


Další tipy na práci ON-LINE

Jednoduše a přehledně graficky zpracovaný přehled online komunikačních nástrojů vč. podrobností

https://bit.ly/KomAp?fbclid=IwAR2Ae56ae0nQ_x2xfwOVwcfzU4DlIqRpKjlJDX0R7D-SsvDrpms6CnsXWB8

Pomoc s instalací komunikačních nástrojů pro výuku na dálku

https://www.ucimeonline.cz/

www.skolanadalku.cz

Rozcestník online nástrojů MŠMT – inspirace, aktuální informace, zkušenosti

https://nadalku.msmt.cz/cs


Foto: Unsplash, fotoganka zdarma (Allie Smith on Unsplash)