Státní těsnopisný ústav

STU.jpg Státní těsnopisný ústav koordinuje výuku předmětů písemná a elektronická komunikace, psaní na klávesnici a těsnopis na středních školách; organizuje soutěže pro žáky středních škol a je zkušební institucí pro státní zkoušky z grafických disciplín (psaní na klávesnici, obchodní korespondenci, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky).


!POZOR! 

OD 1. DUBNA 2022 BUDOU WEBOVÉ STRÁNKY STÚ POSTUPNĚ PŘESOUVÁNY NA NOVOU ADRESU: https://www.npi.cz/projekty/5866-statni-tesnopisny-ustav

OD 1. KVĚTNA 2022 BUDOU TYTO PŮVODNÍ STRÁNKY ÚPLNĚ ZRUŠENY. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ. 


Státní zkoušky jaro 2022 - zkoušky od 1. dubna 2022 

Jarní zkouškové obdobíod 1. 4. 2022 do 30. 6. 2022 

Veškeré informace naleznete ZDE


Mistrovství ČR ve zpracování textů 2021 online

Vážené kolegyně, vážení kolegové

jak jistě víte, v loňském roce se poprvé neuskutečnilo tradiční mistrovství ČR žáků v grafických předmětech. Po začátku pandemie nebylo ani myslitelné soutěž zrealizovat v nějaké náhradní formě. Uplynul další rok a z důvodu omezení docházky do škol přichází Interinfo ČR ve spolupráci s námi a Asociací obchodních akademií s nabídkou uspořádat letošní MR žáků online

Veškeré informace potřebné pro účast Vašich žáků a propozice soutěže naleznete ZDE

 Budeme se těšit na toto alespoň virtuální setkání se soutěžícími z Vašich škol.

Reportáž z proběhlé soutěže a výsledkové listiny naleznete zde. Děkujeme manželům Zaviačičovým z Interinfo ČR za možnost podílet se na této soutěži.


Časopis Rozhledy 2021!

Vážení čtenáři,

máme za sebou začátek roku 2021 a my pro Vás máme dodatečný vánoční dárek – po téměř roce vyjednávání se nám podařilo obnovit časopis Rozhledy a Vy nyní máte možnost stáhnout si první číslo již 96. ročníku, který je nově vydáván zdarma v elektronické podobě ve formátu PDF v rámci metodické podpory Národního pedagogického institutu.

Velice nás těší, že Vám i nyní během tohoto složitého období můžeme přinášet články a úlohy, které Vám možná alespoň trochu ulehčí vaši práci.

V balíčku řešení nově naleznete i opisy ve formátu „txt“ použitelné v opravných programech. 

Časopis Rozhledy si můžete zdarma stáhnout zde: ZDE


Státní zkoušky - navýšení poplatků od 1. 1. 2021

Od 1. 1. 2021 dochází k navýšení poplatků za jednotlivé typy státních zkoušek z grafických disciplín o 100 Kč. Více informací ZDEStátní zkoušky

Vzhledem k omezení jarního zkouškového období bude zimní zkouškové období zahájeno již od 1. října 2020 s tím, že první individuální zájemci se mohou na zkoušku v učebně NPI ČR přihlásit již na středu 30. 9. 2020.

Přihlášky je možné zasílat již nyní a následně kdykoli během zkouškového období. V prosinci je z administrativních důvodů možné hlásit se na termíny pouze do 11. 12. 2020.


Pozor! Změna kontaktních e-mailů:

Mgr. Vít Valeš: vit.vales@npi_cz

Stanislava Frydrychová: stanislava.frydrychova@npi_cz

 

Nová norma ČSN 01 6910


 Státní těsnopisný ústav také připravuje a pořádá kurzy, zabývá se poradenstvím v této oblasti a pořádá semináře pro učitele středních škol. Dále organizuje krajské a celostátní soutěže žáků středních škol v grafických disciplínách. Zabývá se i tvorbou výukových programů, publikací a dalších školních pomůcek. Vydává časopis Rozhledy, k němuž nabízí texty ke stažení.

Státní těsnopisný ústav spolupracuje s jednotlivými školami, s příslušnými profesními organizacemi, zaměstnavatelskými svazy a správními orgány na modernizaci středního odborného školství. Podílí se na mezinárodní spolupráci v rámci federace INTERSTENO (Mezinárodní federace zpracování informací).