Projekt je orientován na poskytování kariérového poradenství dospělým osobám, které nemají ukončené formální středoškolské vzdělání, a také na osoby, které mají ztížené postavení na trhu práce (nezaměstnaní, ohrožení nezaměstnaností, národnostní menšiny, osoby po výkonu trestu, zájemci se ztíženou sociální situací).
NÚV se v rámci tohoto projektu zaměřuje na vybudování modelu poradenského centra orientovaného právě na tuto cílovou skupinu. Model poradenského centra bude ověřen ve dvou regionech: Olomoucký a Ústecký kraj.
DNE 8. PROSINCE SE USKUTEČNILA KONFERENCE PROJEKTU
Poradenská centra jsou orientována na:
- poskytování informací a kariérového poradenství zejména z oblasti vzdělávání s provázaností na existující centra celoživotního učení;
- vedení a podporu dospělých v procesu uznávání předchozího učení a získaných kompetencí;
- spolupráci s dalšími subjekty v oblasti poskytování vzdělávání, sociální péče, na úřady práce, poskytovatele zaměstnání a poradenské činnosti;
- poskytování specifické péče osobám s nízkou či žádnou kvalifikací;
Realizace projektu: 1. 2. 2015 – 31. 1- 2018 (3 roky)
Důraz bude kladen na využití stávajících struktur působících v oblasti dalšího vzdělávání dospělých, tedy zejména na činnost existujících center celoživotního učení, která byla vytvořena v rámci projektu UNIV 2 KRAJE, a na spolupráci se školami poskytujícími odborné vzdělávání.
V projektu bude ověřeno:
- zajištění možností rovného přístupu ke vzdělávání u všech skupin obyvatelstva, zejména pak u osob s nízkou kvalifikací či bez kvalifikace, neboť tako skupina má velmi ztížené podmínky úspěchu na pracovním trhu;
- zajištění přístupu dospělým k poradenským kariérovým službám, zejména z oblasti vzdělávání;
- identifikace podmínek, na kterých je závislý úspěch činnosti poradenských center, případně jejich další expanze;
- návrh modelu kariérového poradenství, na základě kterého by mohla být budována poradenská centra na celém území ČR;
- propojení služeb souvisejících s dalším vzděláváním a uplatněním na trhu práce.
Zaměření projektu tak odpovídá cílům stanoveným v Strategii rozvoje vzdělávací politiky České republiky 2020. V tomto materiálu se vláda ČR zaměřuje na snižování nerovnosti v přístupu ke vzdělávání, a to prostřednictvím podpory jeho dostupnosti, na kvalitu dalšího vzdělávání, kdy specifická pozornost bude věnována vytváření informovaného prostředí stimulujícího poptávku po dalším vzdělávání především s ohledem na nízko kvalifikované a sociálně znevýhodněné občany, a také na rozvoj škol jako center celoživotního učení, jež poskytují nejen počáteční vzdělávání pro žáky a studenty, ale i širokou nabídku dalšího vzdělávání (zájmové, občanské, rekvalifikace, další profesní). Projekt je také v souladu se strategickými záměry MŠMT prezentovanými již ve Strategii celoživotního učení ČR a Akčním plánu podpory odborného vzdělávání.
Kontaktní údaje:
Mgr. Jan Brůha – manažer projektu, email: jan.bruha@nuvcz
Mgr. Tereza Halouzková – koordinátorka projektu, email: tereza.halouzkova@nuvcz
Centrum kariérového poradenství pro Olomoucký kraj
Roosveltova 79, 779 00 Olomouc
E-mail: karierove.poradenstvi.cuok@gmailcom
Telefon: 585 724 215, 608 070 296
Web: www.cuok.cz
Provoz poradny: úterý 9:00 – 13:00 hod., čtvrtek: 14:00-18:00 hod.
Centrum kariérového poradenství pro Ústecký kraj
Zd. Fibicha 2778, 434 01 Most
Email: karieroveporadenstvi.most@gmailcom
Telefon: 728 698 748, 728 689 197
Provoz poradny: středa 13:00 – 17:00 hod.
Tento projekt je realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.