Zahájení projektu: 2006
Ukončení projektu: 2007
Hlavní koordinátor projektu: Národní ústav odborného vzdělávání
Hlavní řešitel v NÚOV: RNDr. Miroslav Kadlec
Spoluřešitelé projektu v NÚOV: Bc. Petr Huptych, Mgr. Lada Plíhalová.
Ostatní partneři:
Qualifications and Curriculum Authority, Londýn, Parenting Education and Support Forum, Londýn, Scottish Qualifications Authority, Glasgow, National Qualifications Authority of Ireland, Dublin
Českomoravská konfederace odborových svazů, Hospodářská komora ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Trexima spol. s r.o.
Cíle projektu:
Cílem projektu Mobilita pro evropské kvalifikace bylo rozšířit znalosti a kompetence pracovníků z oblastí rozvoje
českého odborného vzdělávání a přípravy, celoživotního učení, trhu práce a kvalifikací bližším poznáním vzdělávacích a
kvalifikačních systémů i konkrétních řešení podpory celoživotního učení ve Velké Británii a v Irsku. Účastníky byli
vedoucí pracovníci klíčových českých institucí podílejících se na rozvoji zmíněných oblastí. Vybranými zeměmi byly
Anglie, Skotsko a Irsko.
Výstupy (zprávy, studie aj.)
Mobilita proběhla podle programu v projektu schváleném Národní agenturou programu Leonardo da Vinci (projekt č. CZ/06/A/EX/134280).
V každé z pěti navštívených instituci byl realizován pracovní seminář, při němž se čeští účastníci a jejich domácí kolegové zabývali otázkami kvalifikací a jejich systémů a rámců, otázkami vztahů evropské vzdělávací politiky a rozvoje národních systémů odborného vzdělávání a přípravy apod. Získané znalosti a kompetence pomohou účastníkům mobility v jejich práci. Uplatní se v řadě aktuálně probíhajících projektů rozvoje odborného vzdělávání a přípravy, celoživotního učení, Národní soustavy kvalifikací, uznávání výsledků neformálního vzdělávání a informálního učení v České republice atd.
Předpokládané cíle projektu se podařilo splnit. Přispěl k tomu především pečlivý výběr kvalitních a důležitých přijímajících organizací. Účastníci navštívili postupně tři britské (Londýn a Glasgow) a dvě irské (Dublin) národní instituce významné na poli odborného vzdělávání a přípravy, kvalifikací, celoživotního učení a jejich propojení s potřebami trhu práce. Podíl na splnění cílů projektu má důsledné dodržení všech plánovaných a předem dojednaných aktivit projektu. O dosažení cílů projektu svědčí i pozitivní hodnocení všech účastníků mobility.
Cyklus absolvovaných seminářů byl jako celek náročný a bohatý na podněty. Bylo tomu tak i díky tomu, že se podařilo ve všech přijímajících organizacích zajistit účast skutečně špičkových odborníků. K naplnění cílů výrazně přispěl i zájem českých účastníků o diskutovaná témata. Realizace projektu tak umožnila účastníkům doplnit jejich osobní portfolio znalostí a dovedností specifickým a důležitým způsobem. Příspěvek k osobnímu rozvoji byl stvrzen certifikátem Europass-mobility, který obdrželi všichni účastníci.