‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6   Následující   ››

Po řemeslnících je poptávka

U2.jpg Ačkoli staré české přísloví praví, že „řemeslo má zlaté dno“, z údajů MPSV vyplývá, že nejvíce volných pracovních pozic je právě v této oblasti. Na konci minulého roku byl aktuální počet volných míst pro řemeslníky a opraváře bezmála osm tisíc, což bylo ze všech oblastí práce nejvyšší číslo. Značný počet pracovníků chybí také na pozicích kovodělníků, montérů či opravářů strojů.

 

Jak rozhýbat strnulý trh práce

Karlovarský kraj – Řešení pro zaměstnavatele a zaměstnance přinesla na český trh Hospodářská komora České republiky. Lidé mají nyní šanci získat úplnou kvalifikaci v oborech, které umí, ale nemají k tomu výuční list nebo dokončené vzdělání v oboru.

 

Standardy profesních kvalifikací schválené 23. 10. 2012.

NSK2.gif Dne 23. 10. 2012  byly MŠMT schváleny standardy následujících profesních kvalifikací : 

 

HKČR připravuje novou zkoušku

Sluknovske_noviny_60__1_1.jpg Šluknovské noviny č.10, říjen 2012 Hospodářská komora České republiky je jedním z hlavních řešitelů národního projektu Národní soustava kvalifikací (NSK2), na kterém se podílí společně s Ministerstvem školství a mládeže, Národním ústavem pro vzdělávání, podnikatelskou sférou a dalšími ministerstvy. 

 

Zkouška na prodavačku: Jaký je postup, když dáváte zboží do regálu?

Volných míst pro prodavače je dost. Jen na pracovních serverech se jich inzeruje několik set. Pouze hezký úsměv však na tuhle profesi nestačí, certifikát o úspěšném složení profesní zkoušky ano.

 

Počáteční vzdělávání už nestačí reagovat na rychlost vývoje technologií

Před několika lety se za aktivní účasti Hospodářské komory České republiky spustil projekt MŠMT Národní soustava kvalifikací (NSK). Dnes je tento projekt realizovaný Národním ústavem pro vzdělávání ve své druhé fázi veden pod oficiálním názvem Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací (NSK2). Národní soustava kvalifikací se mezitím stala celorepublikovým standardem. Jaké změny v oblasti kvalifikace tyto projekty opravdu přinášejí a jak jsou propojeny s počátečním vzděláváním? O tom jsme hovořili s viceprezidentem HK ČR a členem vrchního řídícího týmu zakázky NSK2 Zdeňkem Somrem

 

Pomýšlíte na novou profesi? Firmy a školy vám ji pomohou najít...

15.10. (Českobudějovický deník) Je to jako v bludném kruhu. Podnikatelé marně shánějí na volná místa vhodné odborníky, ale pracovní úřady jsou plné nezaměstnaných, často i absolventů nejrůznějších škol. Jenže, chyba lávky, ani lidé s dlouholetou praxí často nemají potřebnou kvalifikaci.

 

Předchozí pokusy byly v praxi nepoužitelné

Praha 10. října (Právo)   PŘEDSEDA KOORDINAČNÍ RADY BOHUMIL MUŽÍK O NÁRODNÍ SOUSTAVĚ POVOLÁNÍ ŘÍKÁ:

 

Je na trhu práce poptávka po horských průvodcích? A co všechno musí umět a znát průvodce cestovního ruchu?

e-Všudybyl, 2012 Situace na trhu práce se dynamicky mění a dochází k rychlému pokroku v mnoha oborech a profesích. Současně s tím narůstá potřeba tyto změny komplexně monitorovat a informace předávat uchazečům o zaměstnání, vzdělavatelům, zaměstnavatelům, Úřadům práce ČR apod. Dlouho však u nás chyběl ucelený systém, který by sledoval vývoj, klasifikoval jednotlivá povolání a tyto informace zprostředkovával všem zúčastněným. Tuto mezeru vyplňují systémy Národní soustava povolání (NSP) a Národní soustava kvalifikací (NSK), které vznikají díky aktivitě zaměstnavatelů sdružených v sektorových radách.    

 

Národní soustava kvalifikací 2

MMps_logo.jpg MM průmyslové spektrum, 6.10.2012  „Projekt NSK2 - Rozvoj a implementace NSK“ je výrazným pomocníkem pro zaměstnavatele i zaměstnance. Aktivně řeší nerovnováhu na trhu práce cestou dalšího profesního vzdělávání. Zaměstnavatelům umožňuje prostřednictvím sektorových rad stanovovat své aktuální kvalifikační požadavky na zaměstnance, které jsou dále promítány do systému dalšího vzdělávání. 

 

Keramika byla, je a bude!

Praha 4. října (PROTEXT) - Realizace Sektorové dohody pro obor keramika, alespoňjejích krátkodobých cílů plněných do doby skončení veřejné zakázky Národní soustava povolání II, se blíží do svého finále.

 

Mlynáři v Česku nekončí

Když se řekne mlynář, vybaví se většině z nás muž v bílém pracovním oděvu s bílou čepicí na hlavě a pytlem mouky přes rameno. Tato romantická představa z pohádek už ale dnes neplatí. I mlynářský obor posouvají kupředu nejnovější technologie a dnešní zaměstnanci mlýna je musí umět efektivně využívat.   

 

Zájem o sektorové rady je obrovský

nsp_1.jpg 26.9.2012 (Právo)  Situace na českém trhu práce je poněkud rozporuplná. Na jedné straně rostoucí počet nezaměstnaných, na druhé straně třetina zaměstnavatelů hlásí, že nemohou obsadit volná místa zejména technických profesí. Kde je chyba?    

 

Do firem přišli mladí lidé, kteří neuměli nic, jenom anglicky

26.9.2012 (AGE  MANAGEMENT) Tento trend skončil zhruba před dvěma lety a firmy zjišťují, že potřebují fachmany, zkušené techniky, odborníky a zručné řemeslníky. Podniky, které prosperují, vědí, že každého talentu je potřeba si vážit. A znovu pracně křísí učňovské školství, platí odborné mistry doslova zlatem a bijí na poplach, aby Česká republika neztratila svou konkurenceschopnost.

 

Zaměstnavatelé mění české školství i pracovní trh

25.9.2012 (Mladá fronta DNES) Na trhu práce chybějí kvalifikovaní pracovníci. Systém českého počátečního vzdělávání totiž neodpovídá jeho potřebám. Na školách se učí obory, které zaměstnavatelé vlastně nevyužijí, a ty, o něž by stáli, se zavírají. Jak z toho ven? Zapojit se do diskusí sektorových rad a postupně měnit české školství, a tím i situaci na pracovním trhu.   

 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6   Následující   ››