Mladí parketáři opravují památky

Žáci středních odborných škol i zkušení mistři parketářského řemesla z jedenácti evropských zemí se letos již potřetí setkají na workshopu WORKCAMP PARQUET. Pokaždé se toto týdenní setkání koná v jiné evropské zemi, po Rumunsku a České republice to letos bude Německo. Kromě pomoci s obnovou vybrané kulturní památky má takovéto setkání parketářů také význam pro vzdělávání mladých řemeslníků. I proto se vybírají úkoly, s kterými se parketáři setkávají spíše zřídka. 

Spolumajitel pořádající karlovarské firmy RENSPOL | PARKETY & INTERIÉRY http://www.parkety-interiery.cz/, René Caran, který působí rovněž jako porotce na mezinárodních soutěžích parketářů, říká: „Vždy se vybírá objekt, v němž se mladí parketáři naučí nové dovednosti a setkají se s technologiemi, které jsou mnohdy velmi výjimečné a dají se naučit jen od starších mistrů řemesla. Proto jde často o památky s historickými podlahami, jako byl například v roce 2016 zámek v Libé na Chebsku. Nejde přitom jen o to, že skupina mladých parketářů z několika zemí položí za týden podlahu, která se stane nedílnou součástí hradu a bude volně přístupná návštěvníkům. Je to zároveň vzdělávací projekt s mezinárodní účastí se zaměřením na odbornou praxi a výměnu zkušeností parketářů a odborníků z oboru, a je to i tak trochu netradiční mimoškolní vyučování“.

Přidanou hodnotou celé akce je její mezinárodní rozměr i fakt, že výuka probíhá na reálných stavbách a zrealizované dílo zůstává trvalou součástí objektu. Na zámku v Libé například mladí parketáři vytvořili z parket mozaiku znaku řádu Křižovníků a v dalších místnostech položili parkety po vzoru starých zámeckých podlah. V září 2017 bude 25 účastníků z 11 evropských zemí na saském zámku v Dahlenu vytvářet versailský vzor v císařském sále a podle dobových vzorů vyloží podlahu v zrcadlovém sále.

Bez podpory sponzorů a partnerů by realizace však možná nebyla. Nicméně zapojení mistři pracují bez nároku na honorář. 

   Foto: archiv soutěže Workcamp Parquet 2016

parkety2-57d17a2519fdb.jpg

crop-1051384-parkety1.jpg