Pátý ročník Evropské fotosoutěže o odborném vzdělávání – nový termín

18. 8. 2020 Nově až do 15. září 2020 se mohou týmy žáků a studentů středních a vyšších odborných škol zapojit do evropské fotografické soutěže a vyhrát jednu ze tří hlavních cen včetně výletu do Berlína nebo Soluně. Soutěž již pátým rokem pořádá Cedefop (Evropské středisko pro rozvoj odborné přípravy) s cílem zviditelnit odborné vzdělávání v Evropě.

#CedefopPhotoAward

Do soutěže #CedefopPhotoAward se mohou hlásit týmy složené z nejvýše čtyř studentů a učitele nebo tutora z Evropské unie, Norska a Islandu. Úkolem týmu je vytvořit originální fotopříběh ze čtyř až pěti fotografií, v němž hraje hlavní roli odborné vzdělávání, a ukázat v něm své digitální  a/nebo „zelené“ dovednosti (environmentální, vztahující se k životnímu prostředí), které si jeho členové během vzdělávání osvojili. Tento příběh následně autoři opatří komentářem v rozsahu sto slov s hlavní myšlenkou, která za jejich příběhem stojí. Může se jednat o projekt, který žáci vytvořili, zkušenost ze zahraniční stáže, ukázku získaných dovedností nebo toho, jak odborné vzdělávání ovlivňuje jejich život. Poprvé mají soutěžící možnost vytvořit navíc z fotografií i krátké video do 60 vteřin, které zvýrazní myšlenku celého jejich příběhu.

Hlavní ceny soutěže

Dva vítězné týmy v doprovodu svých učitelů či tutorů se zúčastní Evropského týdne odborných dovedností, který se bude konat v listopadu 2020 v Berlíně, kde bude oznámen vítěz první ceny.  Speciální cenu poroty získá tým umístěný na třetím místě, který se zúčastní zahájení mezinárodního filmového festivalu v listopadu 2020 v Soluni. Každý člen týmu s nejlépe oceněným videem získá mezinárodní vlakovou jízdenku „interrail global passes“, se kterou může procestovat během pěti dní v měsíci až 33 zemí.

Soutěž končí nově 15. září 2020. Do té doby je potřeba fotografie, případně i video nahrát do formuláře na tomto odkaze. Více informací najdete v podmínkách a pravidlech soutěže a na webu Cedefopu. 

Loni postoupily dva české týmy do semifinále

Mezi dvacet nejúspěšnějších účastníků evropské fotografické soutěže se v roce 2019 dostaly dva týmy z českých odborných škol, konkrétně z Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední školy zdravotnické, Ústí nad Labem, a ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště.

Celkem se v roce 2019 soutěže zúčastnilo 112 týmů z 20 evropských zemí, dohromady 380 žáků odborných škol a 76 učitelů a tutorů. Z České republiky se soutěže zúčastnilo devět týmů.

Video s informacemi o letošní soutěži i loňském ročníku najdete na YouTube, fotky z minulých ročníků také na instagramu #CedefopPhotoAward.

Lucie Šnajdrová