Nejvíc prací (celkem třicet) bylo přihlášeno v oboru Kuchař číšník v různých zaměřeních. Z toho se zaměřením na pohostinství to bylo 11 prací, se zaměřením na číšníky 10 prací a se zaměřením na kuchaře 9. Následuje obor Kadeřník, kde soutěžilo 7 samostatných odborných prací, pak Cukrář s šesti pracemi a nakonec Operátor skladování se dvěma pracemi. V každém oboru byly vyhlášeny tři nejlepší práce, u Operátora skladování pouze jedna.
V nejvíc zastoupeném oboru Kuchař – číšník se zaměřením Pohostinství zvítězila Lucie Antošová ze SOU a SOŠ Znojmo, která připravila práci s názvem Fotbalové setkání po 10 letech s pozváním olympionika (zadané téma „V zdravém těle zdravý duch“). V oboru Kuchař – číšník se zaměřením Číšník zvítězila Šárka Velcová ze SŠ společného stravování v Ostravě-Hrabůvce, která napsala SOP s názvem Vítáme u nás doma na téma Gastronomické toulky po České republice. V oboru Kuchař – číšník se zaměřením Kuchař vyhrála SOP s názvem Italská kuchyně na téma Gastronomie napříč světem, kterou napsal Josef Crha ze SOU gastronomie, U Krbu, Praha 9. V oboru Cukrář zvítězila Jana Vavroušková z Integrované SŠ gastronomické Adolpha Kolpinga ve Žďáru nad Sázavou, jejíž SOP se jmenuje Hokejová plocha (téma Sportovní událost). V oboru Kadeřník vyhrála práce Patricie Matušů ze SŠ oděvní a služeb Vizovice na téma Elegantní dámský účes do společnosti. V oboru Operátor skladování byla ohodnocena Klára Faiglová ze SŠ technické, gastronomické a automobilní Chomutov za práci s názvem Pochutiny (téma Zbožíznalství).
Zajímavostí v tomto ročníku je silné zastoupení sportovních témat, hlavně v oboru Cukrář a Kuchař – číšník. Absolventi učebních oborů se ale ve svých odborných pracích věnovali také mnoha jiným tématům. Např. Undarmaa Tumenjargal napsala práci s názvem Mongolský státní svátek Tsagaan sar (Bílý měsíc) a získala v soutěži 2. místo.