Na Kampě proběhl festival věnovaný aktivnímu stárnutí

V sobotu 12. května proběhl v rámci oslav Evropských dnů open-air festival v Praze na Kampě věnovaný Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Návštěvníci festivalu mohli získat ve stáncích jednotlivých evropských zemí aktuální informace, letáčky nebo i ochutnat z národních jídel či nápojů.

Na festivalu se kromě evropských zemí dále představily evropské instituce a služby. Mezi jinými se účastníci seznámili s Europassem, jehož služby mohou využít nejen mladí lidé při cestě po Evropě nebo studiu v zahraničí, ale všichni občané bez ohledu na věk, například při hledání práce, brigády nebo při cestách po zahraničí. Pracovníci Národního centra Europass seznámili návštěvníky se všemi dokumenty Europassu v čele s životopisem a jazykovým pasem a připojili radu, jak tyto evropské formuláře co nejlépe vyplnit. Pomocí jazykového pasu si každý může zaznamenat své dovednosti a znalosti v cizích jazycích, které ovládá. Jazykový pas nejvíce využijí lidé, kteří cizí jazyk ovládají, ale nemají o tom žádný doklad, jako je certifikát nebo diplom. „V druhé polovině roku připravujeme s Europassem kampaň na podporu aktivního stárnutí na trhu práce,“ slibuje Irena Palánová z Národního centra Europass.

Doprovodný program festivalu na Kampě byl rovněž určen pro všechny věkové skupiny – cvičení jógy, koncerty Lenky Dusilové, Jana Buriana a skupiny Please The Trees a slavnostní vyhlášení výsledků fotografické soutěže Dávej-ber na téma solidarita mezi generacemi, jak ji vnímá dnešní mládež. Výsledky soutěže vyhlásila herečka Květa Fialová, která jako symbol aktivního stárnutí opět označila stáří za nejlepší část života. Téma stárnutí se prolínalo i dalšími doprovodnými aktivitami – například Jan Burian se označil za „aktivního starce“ a zazpíval několik písní z alba „Jak zestárnout“.