Portál nabízí zaměstnavatelům, institucím odborného vzdělávání a přípravy, učňům a dalším zainteresovaným stranám možnost se na jednom místě informovat, poradit se a získat přístup k příslušnému vzdělávání. Nápad vytvořit tento nástroj se zrodil při vedení sociálního dialogu se zainteresovanými stranami: Ministerstvem školství, sportu a vědy, Ministerstvem hospodářství a inovací, přidruženými zaměstnavatelskými strukturami a institucemi odborného vzdělávání a přípravy. Ty se jednomyslně shodly, že pro dosažení kvality v učňovské přípravě je nutné zajistit lepší dostupnost informací a elektronických služeb a nabídnout jedno místo, kde se budou moci zaměstnavatelé, instituce odborného vzdělávání a přípravy a učni vzájemně najít.
Návrhem a vývojem portálu bylo pověřeno Centrum rozvoje kvalifikací a odborného vzdělávání a přípravy, národní referenční bod evropského zajišťování kvality v odborném vzdělávání a přípravě (EQAVET). Portál vznikal v letech 2019–2021 jako součást projektu Erasmus+ Finanční podpora evropského zajišťování kvality v odborném vzdělávání a přípravě z let 2019–2020.
Cílem projektu bylo zvýšit spolupráci mezi podniky a institucemi odborného vzdělávání a přípravy, podpořit kulturu přípravy na pracovišti a zlepšit zajišťování kvality v odborném vzdělávání a přípravě v souladu s EQAVET. Během vývoje portálu probíhaly různé činnosti: konzultace s cílem identifikovat potřeby všech zainteresovaných stran v oblasti odborného vzdělávání a přípravy, definovat obsah a typ poskytovaných vzdělávacích kurzů a posuzovat kvalitu. Portál je hlavním informačním bodem pro učňovskou přípravu, kde:
- národní orgány a zaměstnavatelská sdružení mohou zveřejňovat informace o nadcházejících událostech, nových iniciativách, projektech atd.;
- podniky i studenti mají vlastní přístup k informacím o učňovské přípravě, o jejích hlavních charakteristikách a o tom, jak ji lze uspořádat;
- požadavky na zajištění kvality jsou prezentovány jednoduchým a informativním způsobem (infografika či video);
- je k dispozici sekce často kladených otázek, která se pravidelně aktualizuje;
- jsou zveřejňovány úspěšné příběhy s cílem zvýšit zájem studentů a podniků a přilákat je;
- jedna ze sekcí je věnována informačním materiálům (publikacím, výzkumu, formám – jako je typický trojstranný smluvní model, výstupům získaným jinými institucemi zabývajícími se učňovskou přípravou, legislativě).
Podpora dalšího profesního rozvoje učitelů a instruktorů odborného vzdělávání
V průběhu projektu byla vyvinuta sada otevřených online kurzů zaměřených jak na odborníky, kteří se chystají vzdělávat nebo už vzdělávají učně na pracovišti, tak na učitele z odborných škol, kteří se podílejí na poskytování učňovské přípravy v institucích odborného vzdělávání a přípravy. K poskytování kvalitní učňovské přípravy nestačí být jen vynikajícím odborníkem: je důležité stát se také učitelem. Kurzy umožňují instruktorům v podnicích získat didaktické znalosti, lépe porozumět psychologii učňů a seznámit se s právním rámcem a kritérii zajišťování kvality v systému učňovské přípravy.
Kurzy pro učitele z odborných škol pomáhají získat potřebnou znalost systému učňovské přípravy, poskytují podporu a rady, jak efektivně komunikovat s podniky. Ukazují, jak zvýšit prestiž instituce odborného vzdělávání a přípravy a přilákat tím podniky i jak uzavřít (trojstrannou) učňovskou pracovní smlouvu či zajistit kvalitu procesu učňovské přípravy.
Každý online kurz trvá 40 vyučovacích hodin, je poskytován zdarma a je k dispozici registrovaným uživatelům. Od března 2021 kurzy dokončilo více než 300 účastníků, kteří získali elektronický certifikát potvrzující osvojené dovednosti.
Další kroky
První etapa vývoje národního učňovského portálu se odehrála v průběhu projektu a trvala do roku 2021. Jejím účelem bylo zvýšit atraktivitu učňovské přípravy. V budoucnu by měl vývoj portálu zahrnovat vytváření účtů pro registrované uživatele, software pro přímou online komunikaci mezi uživateli a další.
Přeložila Aneta Vencovská
Lithuania: towards successful enabling of apprenticeship [online]. Cedefop, 20/12/2021 [cit. 2022-02-21]. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/news/lithuania-towards-successful-enabling-apprenticeship
Foto od ThisisEngineering RAEng na Unsplash