Z opětovného odkladu státních maturit školy radost nemají

23.10.2009    Prachatický deník    str. 2    VÁCLAV VOTRUBA     „Je to vážně škoda,“ komentují odložení závěrečné zkoušky podle nových pravidel pedagogové na Českokrumlovsku.

Zatímco středoškoláci slaví, že nebudou v letošním školním roce skládat maturitu podle nových pravidel, vedení škol jejich nadšení nesdílí. Zbytečně se podle nich zastavil dobře rozjetý proces. „Je to vážně škoda. Nechtěla bych být v kůži maturantů, kteří se každý rok dozvídají, že budou dělat státní maturity, a pak tomu tak nakonec není. Svým způsobem je mi to líto,“ řekla včera ředitelka kaplického gymnázia Marta Caisová. Školy se na státní maturity začaly připravovat už během minulého školního roku. Ředitelé kvůli tomu dokonce absolvovali školení.  „Spolu s mojí zástupkyní jsme se zúčastnily školení na konci června, což je termín, kdy času na školách příliš není. Také učitelé se začali patřičně vzdělávat a připravovat na své role v rámci státních maturit,“ řekla Caisová. Jejich nově nabyté vědomosti však vniveč nepřijdou. „Všechna školení, která se konala do této doby, budou uznaná i v roce 2011, kdy už by na státní maturity opravdu mělo dojít. Samozřejmě už to stálo spoustu času a finančních prostředků,“ přitakala Marta Caisová, ředitelka Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště Kaplice.

Nejisté září

Od začátku školního roku žily školy v nejistotě, neboť nikdo nevěděl, co se vlastně bude dít.  „Teprve v úterý jsme dostali konečné vyjádření. Sami jsme nevěděli, jak budou maturity vypadat, podle čeho je budeme organizovat. Je to samozřejmě špatně, protože děti musíme zavčasu připravovat,“ řekla ředitelka českokrumlovského gymnázia Jana Cipínová. „Je to nesolidní jednání. V přípravném týdnu v srpnu jsem stanovila termíny podle organizační směrnice a v září bylo zase všechno jinak.“ V letošním školním roce tedy vše zůstane při starém. „Jede se podle staré vyhlášky. Celé září jsme čekali, jak to dopadne, přičemž studenti byli samozřejmě nervózní. Ředitel školy by jim měl jasně říct, jak to bude vypadat, ale sami jsme nic nevěděli,“ zmínila Caisová, která zároveň uvedla, že je zastáncem státních maturit. „Máme na škole učební obory, které jedou podle jednotných závěrečných zkoušek ministerstva školství. Vše se to zvládá naprosto v pohodě, tak proč by tomu tak nemělo být u státních maturit.“