Zavedení kariérní platformy a strategie chytré specializace
Slovinská obchodní a průmyslová komora v roce 2015 vyvinula společně s partnery a za finanční podpory Ministerstva práce, rodiny, sociálních věcí a rovných příležitostí Kariérní platformu pro zaměstnance – model předvídání kompetenčních potřeb, jenž spolehlivě predikoval potřeby v oblastech zaměstnanosti a kompetencí pro následujících 8 až 10 let. Platforma poskytovala zaměstnavatelům nástroje pro personální plánování a rozvoj a pomáhala jim včas se přizpůsobit výzvám globálního trhu. Jedním z cílů platformy bylo zlepšit rovnováhu na trhu práce mezi nabídkou dovedností a poptávkou po nich a připravit vzdělávací systém na budoucí výzvy. Projekt byl ukončen v roce 2015, ale jeho výsledky jsou stále využívány Slovinskou obchodní a průmyslovou komorou ve Strategických výzkumných a inovačních partnerstvích a byly dále rozvíjeny ministerstvem.
Slovinská strategie chytré specializace definovala národní priority a oblasti strategického rozvoje, které jsou v praxi podporovány cílenými, komplexními a na míru vytvořenými opatřeními. Prostřednictvím strategie chytré specializace zavedlo Slovinsko nový model rozvojové spolupráce mezi zainteresovanými stranami v oblasti inovací a dosáhlo svého začlenění do mezinárodních rozvojových a inovačních sítí, platforem a konsorcií. Implementace strategie je proto jedním z klíčových nástrojů pro posílení a modernizaci slovinského inovačního ekosystému.
Vzhledem k tomu, že strategie také klade důraz na důležitost rozvoje lidských zdrojů, vyvíjejí různé instituce v rámci strategie rozvojové úkoly v oblasti lidských zdrojů, včetně Strategických výzkumných a inovačních partnerství. Základem rozvoje lidských zdrojů ve všech pěti partnerstvích je dlouhodobé předvídání kompetenčních a personálních potřeb.
Platforma pro předvídání dovedností
V roce 2021 zahájilo Ministerstvo práce, rodiny, sociálních věcí a rovných příležitostí projekt, který bude rozvíjet dlouhodobý systémový přístup k předvídání kompetencí: Platformu pro předvídání dovedností. Platforma bude systémovým nástrojem podporujícím sladění nabídky a poptávky po dovednostech na trhu práce. Smyslem projektu je mapovat stávající situaci ve Slovinsku i v zahraničí a připravit vhodná systémová řešení, která do budoucna umožní předvídání dovedností. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem.
Jeho cílem je:
- modernizovat / dále rozvíjet krátkodobé předvídání kompetencí a povolání (do 1 roku) na základě současných metod a nástrojů;
- vypracovat metodiku střednědobého (3–5 let) a dlouhodobého (10 let) předvídání;
- pomoci navázat institucionální spolupráci klíčových zainteresovaných stran pro další rozvoj, využití a rozšíření platformy (např. poskytovatelé vzdělávání, obchodní komory).
Očekává se, že mezi dlouhodobé dopady platformy bude patřit větší soulad nabídky a poptávky na trhu práce, snížení strukturálních disparit a vyšší úroveň dovedností slovinského obyvatelstva.
Přeložila Aneta Vencovská
Slovenia: new skills forecasting platform [online]. Cedefop, 07/02/2022 [cit. 2022-03-15]. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/news/slovenia-new-skills-forecasting-platform
Foto od Towfiqu barbhuiya na Unsplash