Novinky 2. listopadu

Vážení zájemci o dění v projektu Pospolu,

v posledních novinkách projektu bychom Vás rádi informovali o následujících aktualitách:

1.       Vydali jsme Plánovací kalendář pro školy a zaměstnavatele, který poskytuje návod, jak postupovat při plánování a realizaci spolupráce v jednotlivých měsících školního roku. Kalendář obsahuje mimo jiné i schéma pro spolupráci škol a zaměstnavatelů, které uvádí, jaké kroky je v jednotlivých fázích spolupráce vhodné podnikat, a zároveň obsahuje odkazy na výstupy projektu Pospolu, přinášející užitečné informace pro různé fáze spolupráce. Plánovací kalendář se nevztahuje ke konkrétnímu kalendářnímu ani školnímu roku, je tedy využitelný v delším časovém horizontu. Kalendář je rozesílán všem středním odborným školám společně s dalšími materiály projektu Pospolu pro usnadnění a zefektivnění spolupráce škol a zaměstnavatelů.

2.       Abychom zaměstnavatelům ulehčili orientaci v problematice spolupráce se školami v odborném vzdělávání, vytvořili jsme Průvodce firmy pro navázání spolupráce se školou. Jeho cílem je přiblížit zaměstnavatelům výhody spolupráce se školami a poskytnout jim doporučení a tipy ke spolupráci z pohledu firemního rozhodování, ekonomických rozvah a personálního plánování. Průvodce například uvádí, podle jakých kritérií by zaměstnavatelé měli vybírat školy ke spolupráci, a zároveň jmenuje možné formy spolupráce se školami. Popisuje také možné komplikace, které mohou při spolupráci se školami nastat, a uvádí možnosti jejich řešení.

3.       Jako jeden z posledních výstupů projektu Pospolu vznikl také Adresář zastřešujících subjektů podporujících spolupráci škol a zaměstnavatelů. Školy zde najdou kontakty na více než 400 zastřešujících subjektů, jako jsou například zaměstnavatelské svazy, asociace, cechy nebo komory, ochotných zprostředkovat spolupráci se zaměstnavateli, které sdružují. Kromě kompletního adresáře subjektů působících na celorepublikové nebo krajské úrovni jsou na stránce pospolu.rvp.cz/adresar-zastresujici-subjekty ke stažení také adresy subjektů rozdělené pro jednotlivé skupiny oborů vzdělání.

4.       Kurzy Instruktor praktického vyučování proběhly na 9 středních školách, které na základě výzvy projektu Pospolu projevily o realizaci kurzu zájem. Od 20. srpna do konce září 2015 si tento kurz vyzkoušely: ISŠA Brno, SOU zemědělské a služeb Dačice, SZŠ a VOŠZ Kladno, SPŠD Praha 5 – Motol, SPŠT Praha 4 – Zelený pruh, SOŠ a SOU Beroun – Hlinky, TOS Varnsdorf a.s., SŠ obchodní České Budějovice a také SOU a SOŠ SČMSD Znojmo.

Vyškolit se podařilo celkem 83 instruktorů, kteří úspěšně složili závěrečný test a odevzdali domácí přípravy zpracované v průběhu samostudia. O své pocity i dojmy z kurzu se zástupci škol podělili v rozhovorech, které si můžete přečíst na webových stránkách projektu Pospolu. Kurz je možné při dodržení jeho koncepce upravit na míru. Na vyžádání lze poskytnout kurz zájemcům, např. vzdělávacím institucím, k jeho dalšímu využití. Informace poskytne Mgr. Martina Kaňáková.

Projekt Pospolu skončil ke dni 31. října 2015. Při této příležitosti bychom Vám rádi poděkovali za Vaši přízeň a aktivitu na poli spolupráce škol a zaměstnavatelů v odborném vzdělávání. Pokud Váš zájem o zasílání aktuálních informací z oblasti spolupráce škol a firem přetrvává, zaregistrujte se prosím na modulu POSPOLU na adrese: http://pospolu.rvp.cz/prihlaska-newsletter. Na modulu POSPOLU najdete také ke stažení všechny výstupy projektu.

Za celý tým Pospolu
Alena Nová
PR projektu Pospolu
mail: pospolu.info@nuv_cz