„Studium techniky má větší budoucnost než jiné obory“

29.4.2015 Mladá fronta DNES - Větší zájem o studium technických oborů chce projektem Rok průmyslu a technického vzdělávání podle mluvčího Petra Holici podpořit Svaz průmyslu a dopravy.  Staří technici pomalu odcházejí do důchodu a mladých je málo. A firmám začínají chybět. Kdo má dnes technické vzdělání, nemusí mít o svou budoucnost strach.

* Svaz průmyslu a dopravy se snaží o větší zviditelnění technických oborů už léta, letos přibyla kampaň Rok průmyslu. Je větší zájem o technické obory?

"Řekl bych, že se ledy lámou, že se zájem zvyšuje. Příkladem je například opavská strojní průmyslovka, která spolupracuje s, tuším, čtyřiadvaceti firmami. Vytvořili zde program Naše škola, v rámci něhož si firmy budou brát studenty na praxe a budou si na stáže brát i pedagogy, což je důležité pro to, aby učitelé neztráceli kontakt s praxí."

 * Je to velký problém?

"My si myslíme, že ano. Technologie ve strojírenství jde mílovými kroky kupředu, nedá se sledovat jen z knih, praxe dá učitelům hodně. A pedagogové by měli žáky dobře připravovat na život, vědět, jaké jsou trendy."