Pospolu – spolupráce škol a firem
7. 1. 2016 Ústecký deník - Již za funkčního období ministra Petra Fialy na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy se začal řešit stále se prohlubující problém úpadku zájmu o technické obory mezi studenty. Vznikl tak projekt Pospolu. Ministr školství Marcel Chládek pak uzavřel v roce 2014 smlouvu o vzájemné spolupráci mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Spolupráce se týkala zejména podpory technického vzdělávání dětí a mládeže. Pan ministr Chládek tenkrát prohlásil, že rok 2015 bude rokem technického vzdělávání.
Projekt Pospolu doporučil stáže učitelů ve firmách
7.1. 2016 Plzeňský deník - Učitelé odborných škol by měli každoročně strávit alespoň šest dní na stáži ve firmě. Odborný výcvik učňů v podnicích by měl trvat minimálně 12 týdnů. To jsou některá doporučení téměř tříletého projektu Pospolu zaměřeného na spolupráci škol a firem. Na starost ho měl Národní ústav pro vzdělávání (NÚV).
Učitelům odborných škol by pomohly stáže ve firmách, doporučuje projekt Pospolu
10. 12. 2015 novinky.cz - Učitelé odborných škol by měli každý rok strávit alespoň šest dní na stáži ve firmě. Odborný výcvik učňů v podnicích by měl být minimálně na 12 týdnů. Doporučuje to projekt Pospolu. Je zaměřený na spolupráci škol a firem a trval tři roky. Na starost ho měl Národní ústav pro vzdělávání (NÚV). Se zavedením duálního systému, tedy že žák je ve škole a s podnikem má uzavřenou zaměstnaneckou smlouvu, se ale nepočítá v plném rozsahu.
Česko rekordně prosperuje, ale premianti nejsme
21. 10. 2015 euroskop.cz - Česká ekonomika roste nejrychleji z celé Evropy. Meziroční růst ve druhém čtvrtletí roku 2015 dosáhl tempa 4,6 procent. I úroveň nezaměstnanosti je jedna z nejnižších na starém kontinentu. Podle tvůrců studie „Česko: jak jsme na tom?“ však tato čísla neukazují skutečný stav české konkurenceschopnosti. Posledních deset let považují z hlediska hospodářství za ztracenou dekádu. Překvapivě jim do značné míry dal za pravdu i český premiér Bohuslav Sobotka, který se zúčastnil konference Aspen Institutu, na níž byla studie představena. I on vidí překážky, které brání českému hospodářství v lepším výkonu.
Jak jsme na tom? Dobře, ale pozor na brzdy, varuje Sobotka
20. 10. 2015 ct24.cz - Nedostatek kvalifikované pracovní síly, zaspání v digitalizaci, nedotažená infrastruktura a mezery v kvalitě státních institucí – takové jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky brzdy, které ohrožují dobře nastartovaný hospodářský růst Česka. Uvedl to na výroční konferenci Česko: Jak jsme na tom?, kterou organizuje Aspen Institute Prague a Forbes.
Premiér Bohuslav Sobotka si prohlédl jihlavský Bosch
15. 10. 2015 Jihlavský deník - V rámci oficiální návštěvy Kraje Vysočina navštívil dne 10. října 2015 firmu Bosch Diesel, s.r.o., v Jihlavě předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka. Jeho návštěvě byli přítomni náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stöckelová, náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný a náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.
Ministryně Valachová zváží, jak napojit technická centra na výuku
1. 10. 2015 kurzy.cz - Stovka zástupců firem, škol a mimoškolních vzdělávacích zařízení v úterý slyšela od ministryně školství několik slibů na podporu technického vzdělávání. Uvedla je při panelové diskusi, kterou dnes v prostorách Techmania Science Center PLZEŇ uspřádal Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) na téma Motivace ve vzdělávání – Technické školství je „in a cool“. Akce se odehrála v rámci Svazem vyhlášeného Roku průmyslu a technického vzdělávání.
Na technické vzdělávání půjdou další peníze, slíbila ministryně Valachová
30. 9. 2015 Hospodářské noviny - Na technické školství půjde v příštím roce 200 milionů korun z rozpočtu ministerstva školství. Na odborné konferenci Technické vzdělávání je „in a cool“ v Plzni, jejímž spolupořadatelem bylo vydavatelství Economia, to včera uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Ministerstvo vyhlásí dotační program, který bude ještě doplňovat financemi z Evropské unie. Peníze půjdou na projekty.
Školy musí ukázat, že české řemeslo má opět prestiž
29. 9. 2015 Hospodářské noviny - Podle Jana Pešky z Národního ústavu pro vzdělávání je potíž s nedostatkem absolventů technických oborů středních škol a učilišť celá trochu zkreslená. Nejde o to, že by na ně žáci nechtěli, ale jsou prostě slabé populační ročníky. Ovšem i samy střední odborné školy mohou udělat hodně pro to, aby k sobě žáky přitáhly. „Cesta je udělat si dobré PR tím, že ukážou skutečnou atraktivitu těch oborů,“ říká Peška.
Firmám chybí odborníci, průmyslníci budou jednat o technickém školství
11.9.2015 Mladá fronta DNES - V českém průmyslu dlouhodobě schází technici a strojaři. Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) proto letos vyhlásil takzvaný Rok průmyslu a technického vzdělávání, který podpořila i vláda. Společně budou o tomto problému znovu jednat také na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Průmyslníci zhodnotí dosavadní kroky vlády.